Kur’an-ı Kerim’de Nur suresi 27, 58 ve 59. ayetlerin mealini bularak aile içi iletişim kuralları bağlamında yorumlayınız.

Bu yazıda “Kur’an-ı Kerim’de Nur suresi 27, 58 ve 59. ayetlerin mealini bularak aile içi iletişim kuralları bağlamında yorumlayınız.” sorusunun cevabını kısaca yazdık.

Kur’an-ı Kerim’de Nur suresi 27, 58 ve 59. ayetlerin mealini bularak aile içi iletişim kuralları bağlamında yorumlayınız.

Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere, geldiğinizi hissettirip (izin alıp) ev sahiplerine selâm vermeden girmeyin. Bu davranış sizin için daha hayırlıdır. Düşünüp anlayasınız diye size böyle öğüt veriliyor.” (Nur Suresi 27. ayet)

Ey iman edenler! Elinizin altındaki hizmetçilerle içinizden henüz ergenlik çağına gelmemiş olanlar yanınıza gelmek için sizden üç vakitte izin alsınlar. Sabah namazından önce, öğle sıcağından dolayı (istirahata çekilirken) elbisenizi çıkardığınızda ve yatsı namazından sonra. Bunlar, örtülmesi gereken yerlerinizin açık bulunabileceği üç vakittir. Bunlar dışında ne size ne de onlara bir sakınca vardır. Bunlar sıkça yanınıza girip çıkan, birbirinizle iç içe olduğunuz kimselerdir. Allah size âyetleri işte böyle açıklar, Allah her şeyi bilir, yerli yerinde yapar. (Nur Suresi 58. ayet)

Çocuklarınız ergenlik çağına gelince, onlardan önceki ergenler nasıl izin alıyorlarsa onlar da öyle izin alsınlar. Allah âyetlerini işte size böyle açıklıyor; O her şeyi bilir, yerli yerinde yapar. (Nur Suresi 59. ayet)

Aile içi iletişim kuralları bağlamında şu yorumları yapabiliriz.

  • Eve selam vererek girmek
  • Aile bireyleri odalarına izinli girmek

10 sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları. Aile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir