“Mustafa Kemal’in Kağnısı” adlı şiiri kendi cümlelerinizle hikayeleştiriniz.

Mustafa Kemal’in Kağnısı” adlı şiiri kendi cümlelerinizle hikayeleştiriniz. sorusunun cevabını kısaca yazdık. Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın yazdığı Mustafa Kemal’in Kağnısı adlı şiiri hikaye şeklinde yazdık. Bu iki hikaye halindeki örneğini aşağıdaki bölümden okuyabilir misiniz?

“Mustafa Kemal’in Kağnısı” adlı şiiri kendi cümlelerinizle hikayeleştiriniz.

BİRİNCİ HİKAYELEŞTİRME

Kurtuluş Savaşı’nın en şiddetli zamanlarıydı. Her Türk Milleti ülkesi için çalışıyordu. Erkekler, kadınlar, çocuklar ülkesine yardım ediyordu.

Vatan topraklarının bir yerinde Elif adında bir kadın vardı. Kağnısı ile cephane taşıyordu. Kağnısına “Mustafa Kemal’in Kağnısı” diyordu.

Günlerden bir gün kağnısı ile cephane taşırken, kağnısı birden durdu. Kocabaş isimli öküzü yere yığıldı. Ne yaptıysa Kocabaş kalkmadı. Yaşlıydı, yorgundu.

Cephede asker cephane bekliyordu. Elif bir an önce cephaneyi askere götürmeliydi. Elif öküzün yerine kağnıya koştu. Yola devam etti…..Türk kadını savaşta büyük fedakarlıklarda bulundu.

İKİNCİ HİKAYELEŞTİRME

Düşman yurdumuzu işgal ettiği günler. Türk Milleti hep birlikte Kurtuluş Mücadelesi veriyor. Kadın çocuk herkes cephede elinden geldiği şekilde yardım ediyor.

Elif adında bir kadın vardı. O da herkes gibi vatanı kurtarmak için çalışıyordu. Mustafa Kemal’in Kağnısı adını verdiği bir kağnısı vardı. Bu kağnı ile cepheye cephane taşıyordu.

Öküzünün ismi Kocabaş. Yaşlı bir öksüz. Ama taşıyorlardı cephaneyi. Yine bir gün yolda giderlerken. Kocabaş durdu, kağnı durdu. Elif ne yaptıysa öküz kalkmadı.

Kağnı gitmez ise cephane askere ulaşmaz. Savaşı kazanmak zorlaşırdı. Elif düşündü. Öküzün yerine kendisi geçti. Kağnıyı taşıdı, taşıdı. Vatan onlar gibi binlerce kahraman sayesinde kurtuldu.

One Comment on ““Mustafa Kemal’in Kağnısı” adlı şiiri kendi cümlelerinizle hikayeleştiriniz.”

  1. Allah razı olsun,kahraman Türk erkeklerin den,kahraman Türk kadınlarindan,kahraman çocuklardan.Allaah razı olsun hepsinden de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir