Mustafa Kemal’in yetişmesine ve kişiliğinin oluşmasına etki eden öğretmenlerinden birinin yaşamını araştırarak aşağıdaki şemayı doldurunuz.

Mustafa Kemal’in yetişmesine ve kişiliğinin oluşmasına etki eden öğretmenlerinden birinin yaşamını araştırarak aşağıdaki şemayı doldurunuz. sorusunun cevabını kısaca yazdık. 12. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitapları cevapları. Mustaf Kemal’in yetişmesinde bir çok öğretmenin etkisi olmuştur. Bu öğretmenlerden birisinin hayatını araştırdık ve kısaca yazdık.

Mustafa Kemal’in yetişmesine ve kişiliğinin oluşmasına etki eden öğretmenlerinden birinin yaşamını araştırarak aşağıdaki şemayı doldurunuz.

ADI:Fransızca Öğretmeni Nakiyüddin Yücekök

YAŞAMI: Mehmet Naki Yücekök (1866, Nasliç – 2 Şubat 1947), Türk siyasetçi.

Harp Okulu mezunudur. Selanik Askerî Rüştiyesi Fransızca Öğretmenliği, 42.Selanik Redif Alayı Kumandanlığı, Selanik Jandarma Alayı Komutanlığı, 51.Alay Komutanlığı, Giresun Reji Müdürlüğü, İstanbul İnhisarlar Başmüdüriyeti 1.Şube Müdürlüğü, TBMM III. Dönem Elaziz (Elazığ) IV. Dönem (Ara Seçim) ve V. Dönem Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Mustafa Kemal’e Etkisi:

Mustafa Kemal, kendisine Fransızcanın ilk bilgilerini öğretmekle yetinmeyip ülkenin ve toplumun geleceği hakkında ilk düşünceleri de
aşılayan bu öğretmeninden Vatan ve Hürriyet Cemiyetinin Selânik şubesini açarken de yardım görmüştür.

ADI:Tarih Öğretmeni Mehmet Tevfik Bilge

YAŞAMI:

Mehmet Tevfik Bilge (d. 1865, Manastır, Makedonya) – (ö. 12 Şubat 1940), Türk siyasetçidir.

Harp Okulu mezunudur. Manastır Askerî İdadisi Tarih Öğretmenliği ve Müdürlüğü, Sahra Topçu Yarbaylığı, Topçu 15. Alay Kumandanlığı, Kuleli İdadi-i Askerî Tarih Öğretmenliği, İstanbul Kız Lisesi Tarih Öğretmenliği, Yazarlık, TBMM V. Dönem Diyarbekir (Diyarbakır) Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Mustafa Kemal’e Etkisi:

Tevfik Bilge derslerinde Fransız İhtilali ve düşünürlerinden de bahseder, öğrencilerinin ufkunu genişletir, coşku ve heyecanlarına ortak olurdu. Mustafa Kemal, kendisinde tarihe karşı ilgi ve sevgi oluşturan bu öğretmeni hakkında ‘Kendisine minnet borcum var. Bana yeni bir ufuk açtı.’ diyerek ondan övgüyle bahsetmiştir.”

Mustafa Kemal’in fikir hayatını etkileyen yerli ve yabancı yazarlardan birinin yaşamını araştırarak aşağıdaki şemayı doldurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir