Öğretmene verilen değer konulu metin, kompozisyon

Öğretmene verilen değer konulu metin, kompozisyon. Öğretmenler insan hayatında büyük bir önemi vardır. Öğretmenler insanın eğitim ve öğretim hayatında büyük bir önemi vardır. Öğretmen verilen değer konulu kısa bilgilendirici bir yazık. Öğretmene verilen değeri açıklayan kompozisyon.

Öğretmene verilen değer konulu metin, kompozisyon

ÖĞRETMENİN DEĞERİ

Öğretmenlik kutsal bir meslektir çünkü öğretmen insanı yetiştirir. İnsan doğduğunda hiç bir bilgisi yoktur. Öğretmenlerin sayesinde insan hayatı için gerekli bilgileri, insani değerleri öğrenir. Öğretmenler en değerli varlıklarımızdır.

Öğretmen sahip olduğu sevgi ve fedakarlık yetenekleri ile öğrencileri hayata hazırlar. Kişiliklerinin gelişmesini sağlar. Öğrencilere vizyon sağlar, rol model olur. Taşıdığı ve örneklendirdiği insani erdemlerin öğrencilerin öğrenmesini sağlar. Öğrencilerin kendilerini keşfetmelerini, dünyayı algılamalarına yardımcı olur. Öğretmen öğrenci için ilham kaynağıdır, yani öğretmenler geleceği inşa ederler. Bireyi toplumsal yaşama hazırlarlar.  Öğretmen toplumu şekillendirir. Bu yüzden öğretmenler değerlidir.

           Öğretmenler güneş gibidir. Topluma ışık olurlar, karanlıkları aydınlatırlar. Öğretmenler öğrencilerini bir çiçek gibi yetiştirirler.  Atatürk, “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…” diyerek öğretmenin değerini bizlere göstermiştir.

          Fatih Sultan Mehmet, kendisine verilen çiçekleri hocası Akşemseddine tekrar göndermiş, “Sultan Mehmet benim ama o benim hocamdır. Şehrin manevi fatihidir” diyerek öğretmene verilmesi gereken değeri davranışı ile anlatmıştır.

          Öğretmenler hakkı ödenmeyecek sönmez ışıklardır. Eğitim ordusunun birer komutanıdırlar. Onların varlığı ile cahillik ve karanlıklar yok olur.  İnsan insan olur ve hayatı en güzel şekilde yaşar. Öğretmenlerimize saygı ve hürmetimizi göstermeliyiz ve onlara layık birer insan olarak yaşamalıyız. Hakkınız ödenmez öğretmenim, ama her şey için teşekkür ederiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir