Ülkemizde yetişen ağaç türleriyle ilgili yaptığınız araştırmadan hareketle defterinize bir konuşma metni hazırlayınız.

Ülkemizde yetişen ağaç türleriyle ilgili yaptığınız araştırmadan hareketle defterinize bir konuşma metni hazırlayınız. Öğretmeninizin yönlendirmesiyle gruplara ayrılınız. Ve her grup için birer sözcü belirleyiniz. Hazırlamış olduğunuz metin grup sözcüleri tarafından sunulacaktır. Ülkemizde yetişen ağaçlar ile ilgili konuşma metni.

Ülkemizde yetişen ağaç türleriyle ilgili yaptığınız araştırmadan hareketle defterinize bir konuşma metni hazırlayınız.

KONUŞMA METNİ

Sevgili Arkadaşlar, bu gün sizlere ülkemizde yetişen ağaç türleri ile ilgili bilgi vereceğim.

Dünya’da yaklaşık 60 bin 065 tane ağaç türü vardır.  Türkiye’de görülen ağaç türü sayısı ise 184‘tür. Orman Genel Müdürlüğü Orman Atlası’na göre Türkiye’de yaygın 14 ibreli ağaç ve 39 yapraklı ağaç türü vardır.

Ülkemizdeki belli başlı ağaç türleri; çam, çınar, kestane, akçaağaç, kavak, sedir, göknar, ladin, ardıç, porsuk, servi, meşe, kayın, gürgen ve diğerleridir.

Çam Ağacının sarıçam, karaçam, kızılçam türleri vardır. Karaçam’a hemen her bölgede rastlanır. Kızılçam tüm orman alanlarında yüzde 25 paya sahiptir ve Akdeniz kıyılarında görülür.

Sedir ağacı;  ömrü yaklaşık 1000 yıl, boyu 40 metreyi bulur. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde görülür.

Göknar ağacı, ülkemizde 4 çeşidi vardır. Yeşilliği, görünümü ve güzel kokusu nedeniyle peyzaj çalışmalarında çokça kullanılır.

Servi ağacı; Boyu 30 metreyi bulur. Serviler yaklaşık 700 yıla kadar yaşarlar.  Gösterişli duruşundan dolayı manzaraları  güzel gösterir. ” Servi boylu” deyimi bu yüzden güzel anlamda kullanılır.

Meşe ağacı; 4 mevsim yaprak dökmeyen, kerestesi sağlam yaprakları geniştir.

Çınar ağacı; son derece heybetli görünürler. Gölgesi çoktur. Yaklaşık 1000 yıl yaşayabilirler.

Ihlamur ağacı; güzel kokuludur.  Kışın yapraklarını döken ağaçlardan biri olan Ihlamur; Marmara, Batı Karadeniz, Orta Toroslar ve Kuzey Anadolu’da görülmektedir. Geniş yapraklı Ihlamur ağacının çiçekleri kurutulup sıcak su ile birlikte çay olarak tüketilmektedir.

Ülkemizde coğrafi yapısı ve farklı iklim koşulları nedeniyle bir çok ağaç türü vardır. Ağaçlar ve ormanlar bizim en kıymetli hazinelerimizdir. Bu güzellikleri koruyalım, onlara en iyi şekilde bakalım. Yeşil bir Türkiye için ağaçları koruyalım.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir