“Onların Ne Etleri Ne De Kanları Allah’a Ulaşır. Fakat Ona Sadece Sizin Takvanız Ulaşır…” (Hac suresi 37. ayet.) Kurbanın Amacı Açısından Yukarıdaki Ayeti Yorumlayınız.

Ayeti Açıklayınız.

“Onların Ne Etleri Ne De Kanları Allah’a Ulaşır. Fakat Ona Sadece Sizin Takvanız Ulaşır…” (Hac suresi 37. ayet.) Kurbanın Amacı Açısından Yukarıdaki Ayeti Yorumlayınız. 10.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 56.sayfa Okuyalım yorumlayalım ödev sorusunun cevabını kısaca okuyabilirsiniz.

“Onların Ne Etleri Ne De Kanları Allah’a Ulaşır. Fakat Ona Sadece Sizin Takvanız Ulaşır…” (Hac suresi 37. ayet.) Kurbanın Amacı Açısından Yukarıdaki Ayeti Yorumlayınız.

“Onların Ne Etleri Ne De Kanları Allah’a Ulaşır. Fakat Ona Sadece Sizin Takvanız Ulaşır…” (Hac suresi 37. ayet.) Kurbanın Amacı Açısından Yukarıdaki Ayeti Yorumlayabiliriz;

Kurban Kuran’da Kevser Süresinde yapılması emredilmiş bir ibadettir. Kurban bize, Hz. İbrahim ve İsmail’in teslimiyetini ve takva sahibi oluşlarını hatırlatır.

Takva: Allah’tan korkarak ve ümit ederek Allah’a karşı kulluk görevlerine yerine etirmesi ve yasaklarında kaçınmaktır.
İslam dini insanların en üstünün en çok takva sahibi olanıdır, der.  [ 1 ]

Kişi dinin emirlerini sadece Allah istediği için yapar. Kurban “yakınlık”, Allah’a yaklaşma için yapılan biri badettir.

Allah’ın bu kurban kesilmesine veya etine veya derisine ihtiyacı yoktur. Et ve kanı makbül olsaydı. Zenginler büyük hayvan keserek Allah’a daha yakın olurlardı. Kurban kesen kişi bunu kurban eti için değil, Allah istediği için yapar. Kurban kesmede Allah’a olan inanç, yani kişinin takvası vardır.

Bu ayette kişinin kestiği kurban eti veya kanın önemli olmadığı, önemli olanın kişinin takvasının önemli olduğu vurgulanmıştır. [ 2 ]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir