“Rabb’iniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” Ayette Verilmek İstenen Mesaj Nedir?

Ayette verilmek istenen mesaj nedir?

“Rabb’iniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” (Mü’min suresi, 60. ayet.) Ayette Verilmek İstenen Mesaj Nedir? 7.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ait kitabın ödev sorusunun cevabını  okuyabilirsiniz.

“Rabb’iniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” Ayette Verilmek İstenen Mesaj Nedir?

“Rabb’iniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” Ayette Verilmek İstenen Mesaj Nedir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Allah bizi yaratmış ve bir çok nimetler vermiştir. Bizim görevimiz ise Allah’a dua etmek ve ibadet etmektir. Dua ve ibadet etmek Allah’ı kabul etmektir. O’na inanmaktır.
  2. Ayette, Allah’tan başkasına veya putlara değil, sadece Allah’a dua ettiğimizde kabul edileceği söylenmiştir. İbadeti bırakıp, büyüklük taslayanlar, yani Allah’ı inkar edenlerin Cehenneme gidecekleri bildirilmiştir. ( 1 )

EK BİLGİ

Dua Nedir?

Allah’ın yüceliği karşısında insanın aczini ve zafiyetini itiraf etmesi, sevgi ve saygı ile O’nun lütuf, nimet ve yardımını, dünya ve ahirette nimetler ve iyilikler ihsan etmesini; üzerindeki sıkıntı, dert ve belayı gidermesini; günah, hata ve kusurlarını bağışlamasını dilemesi; yalvarıp yakarması ve O’na hâlini arz edip niyazda bulunması demektir. ( 1 )

“Ben, cinleri ve insanları ancak bana ibadet/kulluk etsinler diye yarattım.”  (Zariyat, 51/56.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir