Sevr Barış Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması’nın aşağıda verilen konu başlıkları ile ilgili maddelerini ayrı ayrı yazarak verilen örnekte olduğu gibi karşılaştırınız.

İnsanoğlunun, geçmişte yaşanmış olayları öğrenmek istemesinin nedenleri nelerdir?

Bu yazıda “Sevr Barış Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması’nın aşağıda verilen konu başlıkları ile ilgili maddelerini ayrı ayrı yazarak verilen örnekte olduğu gibi karşılaştırınız.” sorusunu cevabını kısaca yazdık. Sevr Barış Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması’nın konu başlıklaırnı karşılaştıralım.

Sevr Barış Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması’nın aşağıda verilen konu başlıkları ile ilgili maddelerini ayrı ayrı yazarak verilen örnekte olduğu gibi karşılaştırınız.

Sevr Barış Antlaşması (10 Ağustos 1920)Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923)
İzmir ile birlikte Ege Bölgesi’nin büyük bir bölümü ve Doğu Trakya Yunanistan’a verilecek.Türkiye ile Yunanistan arasında Meriç Nehri sınır kabul edilecek, Yunanistan savaş tazminatı olarak Karaağaç’ı Türkiye’ye verecek.
Kapitülasyonlar .Tüm İtilaf Devletleri’ne tanınacaktır.Tamamen kaldırıldı.
Boğazlar .Dünya ticaretine açık tutulacak, yönetimi içinde Türklerin olmadığı bir uluslararası komisyona verilecektir. Boğazlar’ın yönetimi, başkanı Türk olan uluslararası bir komisyona bırakıldı.
Boğazlar’dan geçişin serbest olması ve Boğazlar’ın silahlardan arındırılması kararlaştırıldı.

 

İLAVE BİLGİ NOTU

8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı tüm sayfaların cevapları TOP

24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde imzalanmıştır. Lozan Antlaşması

Sevr Antlaşması Osmanlı Devlet’nin imzaladığı son antlaşmadır. TBMM 19 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşması’nı reddetmiştir. Bu antlaşmayı imzalayanları da vatan haini ilan etmiştir.

Sevr Antlaşması konu başlıkları ve maddelerinden de anlaşılacağı gibi Türkleri parçalamak ve yok etmek için yapılmış bir antlaşmadır. Lozan Antlaşması ise Türkiye Devleti’nin tüm dünya tarafından kabul edildiği bir antlaşmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.