“…Siz Hayır Olarak Ne Harcarsanız Allah Onun Yerine Yenisini Verir.” Ayetinde Verilmek İstenen Mesaj Nedir?

“…Siz Hayır Olarak Ne Harcarsanız Allah Onun Yerine Yenisini Verir.” Ayetinde Verilmek İstenen Mesaj Nedir?

“…Siz Hayır Olarak Ne Harcarsanız Allah Onun Yerine Yenisini Verir.”  Ayetinde Verilmek İstenen Mesaj Nedir? 7.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kitabının ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

“…Siz Hayır Olarak Ne Harcarsanız Allah Onun Yerine Yenisini Verir.”  Ayetinde Verilmek İstenen Mesaj Nedir?

“…Siz Hayır Olarak Ne Harcarsanız Allah Onun Yerine Yenisini Verir.”  Ayetinde Verilmek İstenen Mesaj Nedir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. İslam dini yardımsever bir insan olmamızı ister. Fakirlere, kimsesizlere maddi yardımda bulunmamızı öğütler.
  2. İnsan yardımda bulunduğunda görünüşte paramız, malımız görünüştte azalır. Bu ayette dinin emri gereği verdiğimiz paralarda azalma olmayacağı, Allah’ın yerine yenisini vereceği belirtilmiştir.
  3. İnsan yardım ettiğinde parasının azalacağından korkarak yardım etmede çekinebilir. Bu ayet ile azalma olmayacağı garantisi verilmiş, Müslümanlar yardıma teşvik edilmiştir.
  4. Hayır olarak sadece para düşülmemelidir. Ayette hayır olarak ne harcarsanız denmektedir. Yani zaman, giysi, sağlık, mal ve çeşitli şeyler harcanabilir.
  5. Allah, harcanan şeyin yerine yenisini verecektir.

Hayır amacıyla yapılan harcamalar Allah katında karşılıksız kalmadığı gibi gönül rızasıyla veren kişi bundan ötürü bir kayba da uğramış olmaz; onların yeri Allah Teâlâ tarafından bir şekilde doldurulur. Bu, ya yerine benzeri maddî imkânlar verilmesi ya da bitmez tükenmez bir hazine olan kanaat duygularının geliştirilmesi ve kişinin iç huzurunun arttırılması biçiminde olabilir.( 1 )

BİLGİ NOTU

Sebe Suresi 39.ayet,

 De ki: “Rabbim kullarından dilediğine rızkı bol verir, dilediğine de kısar. Başkaları için ne harcarsanız Allah onun yerine yenisini verir. O rızık verenlerin en büyüğüdür.”

Bu konu ile ilgili başka bir ayet;

“…Hayır olarak harcadıklarınız kendi iyiliğiniz içindir. Yapacağınız hayırları ancak Allah’ın rızasını kazanmak için yapmalısınız. Hayır
olarak verdiğiniz ne varsa karşılığı size tam olarak verilir ve asla haksızlığa uğratılmazsınız.” (Bakara suresi, 272. ayet.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir