Sömürgecilik Faaliyetlerinin Artması İle 1. Dünya Savaşı Arasında Nasıl Bir Bağlantı Kurulabilir?

Sömürgecilik Faaliyetlerinin Artması İle 1. Dünya Savaşı Arasında Nasıl Bir Bağlantı Kurulabilir?

Sömürgecilik Faaliyetlerinin Artması İle 1. Dünya Savaşı Arasında Nasıl Bir Bağlantı Kurulabilir?7.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Sömürgecilik Faaliyetlerinin Artması İle 1. Dünya Savaşı Arasında Nasıl Bir Bağlantı Kurulabilir?

Sömürgecilik Faaliyetlerinin Artması İle 1. Dünya Savaşı Arasında Nasıl Bir Bağlantı Kurulabilir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1.  Sanayi İnkılabı ile  birlikte Avrupalı devletlerinin hammadde ve pazar ihtiyaçlarının arttı. Sanayileşen ülkeler üretim için ucuz ve bol hammaddeye, ürettikleri mallar için pazarlara gereksinim duyuyorlardı.
  2.  Almanya ve İtalya sömürgecilik yarışında çok geride kalmıştı. Bu iki devlet, yeni sömürgeler edinmek istiyordu. Fakat dünyada sömürgeleştirilecek yeni toprak pek kalmadığı için İngiltere ve Fransa’nın geniş sömürgelerinden pay almak istiyordu.
  3. Bu sebeplerden dolayı sömürgecilik faaliyetleri 1.Dünya Savaşı’nın sebeplerinden biridir.

BİLGİ NOTU

Sömürgecilik Nedir?

Sömürgecilik,  genellikle bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılmayı istemesidir. ( 1 )

Sömürgecilik 1.Dünya Savaş’ının ekonomik nedenlerinden biridir.

 İngiltere ve Fransa’nın ekonomik hakimiyet alanlarını koruma, Almanya’nın ise bu alanları ele geçirme niyeti savaşın başlıca ekonomik nedenlerindendir. Bu nedenler; sömürgeler, deniz yollarının hâkimiyeti, uluslararası ticaret imtiyazları gibi ana başlıklarda değerlendirilebilir.

  • Sömürgeciler sömürdükleri ülkelerin kaynaklarına, iş gücüne, pazarlarına el koyar.
  • Ayrıca sömürdükleri ülkelerin halkın sosyol, kültürel, dini değerlerine baskı uygularlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir