Dünyada Ve Ülkemizde Bulunan Ortak Miras Ögeleri Hakkında Bir Araştırma Yapınız. Aralarından Seçeceğiniz Üç Tanesini Aşağıdaki Bölüme Yazıp Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Dünyada Ve Ülkemizde Bulunan Ortak Miras Ögeleri Hakkında bir araştırma yapınız. Aralarından Seçeceğiniz Üç Tanesini Aşağıdaki Bölüme Yazıp Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Dünyada Ve Ülkemizde Bulunan Ortak Miras Ögeleri Hakkında Bir Araştırma Yapınız. Aralarından Seçeceğiniz Üç Tanesini Aşağıdaki Bölüme Yazıp Arkadaşlarınızla Paylaşınız.5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi Küresel Bağlantılar ünitesi İnsanlığın Ortak Mirası bölümü 180. sayfa ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Dünyada Ve Ülkemizde Bulunan Ortak Miras Ögeleri Hakkında Bir Araştırma Yapınız. Aralarından Seçeceğiniz Üç Tanesini Aşağıdaki Bölüme Yazıp Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Dünyada Ve Ülkemizde Bulunan Ortak Miras Ögeleri Hakkında Bir Araştırma Yapınız. Aralarından Seçeceğiniz Üç Tanesini Aşağıdaki Bölüme Yazıp Arkadaşlarınızla Paylaşınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

Türkiye’de Ortak Miras

İsmi: Nemrut Dağı Heykelleri

Bulunduğu Yer: Adıyaman Kahta İlçesi

Hakkındaki Bilgiler:Nemrut Dağı heykelleri Adıyaman Kahta ilçesi civarında 2.150 metre yüksekliğindeki dağda, M.Ö 62 yılında Kommagene Kralı I. Antiochos tarafından yaptırılmıştır.  Dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir.

İsmi: Troya Antik Kenti

Bulunduğu Yer: Çanakkale

Hakkındaki Bilgiler:Troya, dünyadaki en ünlü antik kentlerden birisidir. Truva Savaşının gerçekleştiği yerdir. Troya’da görülen 9 katman, kesintisiz olarak 3000 yıldan fazla bir zamanı göstermekte ve Anadolu, Ege ve Balkanların buluştuğu bu benzersiz coğrafyada yerleşmiş olan uygarlıkları izlememizi sağlamaktadır.

İsmi: Edirne Selimiye Camii

Bulunduğu Yer: Edirne

Hakkındaki Bilgiler:mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 1568 de başlanmış, 1575 yılında yapımı tamamlanmıştır. Yapımında 15.000 kişi çalışmıştır. Dünya mimarlık tarihinin sayılı eserlerinden birisidir.

Dünya’daki Ortak Miraslardan Örnek

İsmi: Yellow Stone Milli Parkı

Bulunduğu Yer:  ABD’nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer alır.

Hakkındaki Bilgiler:1872 yılında milli park olmuş, dünyanın ilk milli parkıdır. Yellowstone Ulusal Parkı Memeliler, kuşlar, balıklar ve sürüngenlerin yüzlerce türüne ev sahipliği yapmaktadır. ( 1 , 2 , 3 , 4 , 5 )

İLAVE BİLGİ NOTU

2017 yılı itibariyle Dünya genelinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı 1073 kültürel ve doğal varlık bulunmakta olup bunların 832 tanesi kültürel, 206 tanesi doğal, 35 tanesi ise karma (kültürel/doğal) varlıktır.

One Comment on “Dünyada Ve Ülkemizde Bulunan Ortak Miras Ögeleri Hakkında Bir Araştırma Yapınız. Aralarından Seçeceğiniz Üç Tanesini Aşağıdaki Bölüme Yazıp Arkadaşlarınızla Paylaşınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir