10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 75 Türkçe Çevirisi ve Cevaplar Count Me In MEB

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı sayfa 75 Türkçe Çevirisi ve cevapları. Sayfa 75 MEB Count Me In konusunu kısaca yazdık. 10. sınıf İngilizce ders kitabı MEB Count Me In kitabının İngilizce soru, metin İngilizce cümlelerinin Türkçe çevirilerini sayfa sayfa aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

10. Sınıf İngilizce Kitabı Sayfa 75 Türkçe Çevirisi ve Cevapları

Sayfa 75 Türkçe Çevirisi

2C

Complete the following statements depending on your inferences from the reading in Part 2 B.

ANSWER

2 C
1. If you turn down your heater, it will generate less energy, so you will lower your carbon footprint.
2. If you reduce the temperature while your air conditioning is on, you can cut 5-10% off your family energy bill and
avoid up to 300 kg of CO2 emissions per person per year.
3. If you use energy sources wisely, you can lower carbon footprints.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

2C

Bölüm 2 B’deki okumadan çıkarımlarınıza bağlı olarak aşağıdaki ifadeleri tamamlayın.

CEVAP

2 C
1. Isıtıcınızı kapatırsanız daha az enerji üreteceğinden karbon ayak izinizi de azaltmış olursunuz.
2. Klimanız açıkken sıcaklığı düşürürseniz, ailenizin elektrik faturasını %5-10 oranında azaltabilir ve
kişi başına yılda 300 kg’a kadar CO2 emisyonunu önleyin.
3. Enerji kaynaklarını akıllıca kullanırsanız karbon ayak izini azaltabilirsiniz.


2D
Read the second part of the text on page 74 to find out further details and helpful tips about using energy sources effectively for lower carbon footprints.

Food consumption

● You should begin trying not to waste food. Only buy or order what you need. It is also important to eat local and seasonal produce for various reasons. If you eat local and seasonal food, you will enjoy it when it is fresh and will also help with energy consumption because the distance from farm to plate requires less fuel.

Electricity/household energy

● Air conditioners are real energy wasters. Therefore, you had better turn down the heat and the cold. If you reduce the temperature by just 10 C, you can cut 5- 10% off your family energy bill and avoid up to 300 kg of CO2 emissions per person per year.

● You should always remember to keep your fridges away from cookers or boilers as they consume much more energy when they are close to each other. If you keep them apart from each other, you will save significant amount of energy.

● Use energy- saving light bulbs. If you buy energy- saving light bulbs, you will pay more for them. However, they will pay off in time as they last up to 10 times longer, and may save up to 400 kg of CO2 emissions over their life times.

● There are two very common energy wasters; leaving appliances on standby and keeping mobile phone chargers plugged when you are not using them. They still drain energy. You’d better quit doing so from now on. Remember that the more electricity you use, the more water, the more coal, the more natural gas, the more energy sources you waste. Unfortunately, if we run out of these energy sources, our children may suffer much.

Water

● If you only boil just enough water for your cup of tea, you could help save a lot of energy. If you turn off the tap while brushing your teeth or shaving, you can save several liters of water per person per day. Remember that underground water sources are going deeper, and the world without water is no longer a place to live on. You should also avoid drinking bottled water as it has large environmental and economic costs because of plastic bottle production and transport. When you have to get water in plastic bottles, buy intelligently. If you buy one bottle of 1.5 liters instead of three bottles of 0.5 liters, you will have lower carbon footprint equivalent to two plastic bottles and their transport.

2E
Read the text again above and check whether your inferences in Part 2 C are true.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

2D
Daha düşük karbon ayak izleri için enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanma hakkında daha fazla ayrıntı ve faydalı ipuçlarını öğrenmek için 74. sayfadaki metnin ikinci bölümünü okuyun.

Gıda tüketimi

● Yiyecekleri israf etmemeye çalışmalısınız. Yalnızca ihtiyacınız olanı satın alın veya sipariş edin. Çeşitli nedenlerle yerel ve mevsimlik ürünler yemek de önemlidir. Yöresel ve mevsimlik yiyecekler yerseniz hem tazeyken hem de tarladan tabağa olan mesafe daha az yakıt gerektirdiğinden enerji tüketimine yardımcı olur.

Elektrik/ev enerjisi

● Klimalar gerçek enerji israflarıdır. Bu nedenle, sıcağı ve soğuğu azaltsanız iyi olur. Sıcaklığı sadece 10 C düşürürseniz, ailenizin elektrik faturasını %5-10 oranında azaltabilir ve kişi başına yılda 300 kg’a kadar CO2 salınımını önleyebilirsiniz.

● Birbirlerine yakın olduklarında çok daha fazla enerji tükettikleri için buzdolaplarınızı her zaman ocak veya kazanlardan uzak tutmayı unutmamalısınız. Onları birbirinden uzak tutarsanız, önemli miktarda enerji tasarrufu sağlarsınız.

● Enerji tasarruflu ampuller kullanın. Enerji tasarruflu ampuller satın alırsanız, onlar için daha fazla ödersiniz. Ancak, 10 kata kadar daha uzun ömürlü oldukları için zamanında amorti edecekler ve ömürleri boyunca 400 kg’a kadar CO2 emisyonu tasarrufu sağlayabilirler.

● Çok yaygın iki enerji israfı vardır; cihazları bekleme modunda bırakmak ve kullanmadığınız zamanlarda cep telefonu şarj cihazlarını takılı tutmak. Hala enerji tüketiyorlar. Şu andan itibaren bunu yapmaktan vazgeçsen iyi olur. Ne kadar fazla elektrik kullanırsanız, o kadar fazla su, o kadar fazla kömür, o kadar fazla doğal gaz, o kadar fazla enerji kaynağı israf ettiğinizi unutmayın. Ne yazık ki, bu enerji kaynaklarımız biterse çocuklarımız çok acı çekebilir.

SU

● Sadece çayınız için yeterli su kaynatırsanız, çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalarken veya tıraş olurken musluğu kapatırsanız, kişi başına günde birkaç litre su tasarrufu yapabilirsiniz. Yeraltı su kaynaklarının derinleştiğini ve susuz dünyanın artık yaşanacak bir yer olmadığını unutmayın. Plastik şişe üretimi ve nakliyesi nedeniyle çevresel ve ekonomik maliyetleri yüksek olduğundan, şişe su içmekten de kaçınmalısınız. Plastik şişelerde su almanız gerektiğinde akıllıca satın alın. 0,5 litrelik üç şişe yerine 1,5 litrelik bir şişe alırsanız, iki plastik şişeye ve bunların taşınmasına eşdeğer daha düşük karbon ayak izine sahip olursunuz.

2E
Yukarıdaki metni tekrar okuyun ve Bölüm 2 C’deki çıkarımlarınızın doğru olup olmadığını kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.