10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 73 Count Me In

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa753 MEB Count Me In konusunu kısaca yazdık. 10. sınıf İngilizce ders kitabı MEB Count Me In kitabının İngilizce soru, metin İngilizce cümlelerinin Türkçe çevirilerini sayfa sayfa aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

10. Sınıf İngilizce Kitabı Sayfa 73 Türkçe Çevirisi MEB Count Me In

SAYFA 73 TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Read the dialogue below and find out the way Ethan and Kuzey’s families handle household chores.

Ethan-I can’t remove the wrinkles of this shirt.
Kuzey- Let me see it. Oh, you can’t do it this way. The fabric is rough.
Ethan- What should I do?
Kuzey- You should spray water on it. It’ll be easy, then. The next time you iron something, do it when the shirt is still lightly damp.
Ethan- I see. Kuzey, I wonder how you have learned so many things about household chores.
Kuzey- Experience is the best teacher. There is a close cooperation in the household chores in our family, so everyone can do almost all the household chores.
Ethan- You mean, you can cook and clean the house as well?
Kuzey- Even more. It’s because we have to support each other. My parents are academicians, you know, and they may sometimes be late or away for academic work and conferences. When they are away, my sister and I do the cooking, wash up, do the laundry, iron our clothes and dust the furniture.
Ethan- Dust the furniture?
Kuzey- Yes. I always do that at home. My parents are both allergic to dust, so that’s my job, but usually they do most of the work for us when they are at home, especially when we have exams. Then, I do simple chores such as taking out the garbage, clearing the table. What about you Ethan?
Ethan- Everyone has certain tasks in our family. For example, I take out the garbage and load the dishwasher. My sister does and hangs out the washing. My father usually works till late hours, so he cannot help us with the chores. I can’t say we have a good cooperation like yours.

Which family’s style is better? Discuss with your friends.

Talk about what kind of household chores you are responsible for in your family.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Aşağıdaki diyaloğu okuyun ve Ethan ve Kuzey’in ailelerinin ev işlerini nasıl hallettiklerini öğrenin.

Ethan-Bu gömleğin kırışıklıklarını kaldıramıyorum.
Kuzey- Bir bakayım. Oh, bu şekilde yapamazsın. Kumaş pürüzlü.
Ethan- Ne yapmalıyım?
Kuzey- Üzerine su püskürtmelisiniz. O zaman kolay olacak. Bir dahaki sefere bir şeyi ütülediğinizde, bunu gömlek hala hafif nemliyken yapın.
Ethan, anlıyorum. Kuzey, ev işleriyle ilgili bu kadar çok şeyi nasıl öğrendiğinizi merak ediyorum.
Kuzey- Experience en iyi öğretmendir. Ailemizde ev işlerinde yakın bir işbirliği var, böylece herkes neredeyse tüm ev işlerini yapabilir.
Ethan- Yani, evi de pişirebilir ve temizleyebilirsin?
Kuzey- Daha da fazlası. Çünkü birbirimizi desteklemek zorundayız. Ailem akademisyen, biliyorsunuz ve bazen akademik çalışmalara ve konferanslara geç kalıyorlar veya uzakta olabiliyorlar. Onlar uzaktayken, kız kardeşim ve ben yemek yapıyoruz, yıkıyoruz, çamaşırlarımızı yıkıyoruz, giysilerimizi ütülüyor ve mobilyaların tozunu alıyoruz.
Ethan- Mobilyaların tozunu almak mı?
Kuzey- Evet. Bunu her zaman evde yaparım. Ebeveynlerimin her ikisinin de toza alerjisi var, bu yüzden benim işim bu, ancak genellikle işin çoğunu bizim için evdeyken, özellikle de sınavlarımız olduğunda yapıyorlar. Daha sonra çöpü çıkarmak, masayı temizlemek gibi basit işler yapıyorum. Ya sen Ethan?
Ethan- Ailemizde herkesin belirli görevleri vardır. Örneğin çöpü çıkarıp bulaşık makinesini dolduruyorum. Kız kardeşim çamaşır yıkıyor ve takılıyor. Babam genellikle geç saatlere kadar çalışıyor, bu yüzden işlerde bize yardım edemez. Sizinki gibi iyi bir işbirliğimiz olduğunu söyleyemem.

Hangi ailenin tarzı daha iyi? Arkadaşlarınızla tartışın.

Ailenizde ne tür ev işlerinden sorumlu olduğunuzu konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.