10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi ve Cevaplar Sayfa 108 Count Me In MEB

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 108 MEB Count Me In konusunu kısaca yazdık. 10. sınıf İngilizce ders kitabı MEB Count Me In kitabının İngilizce soru, metin İngilizce cümlelerinin Türkçe çevirilerini sayfa sayfa aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

10. Sınıf İngilizce Kitabı Sayfa 108 Türkçe Çevirisi MEB Count Me In

SAYFA 108 TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

1A. What makes a hero or heroine? Discuss with your friends.

1B. Take a quick look at the text below. Why did these people become heroes/heroines? Match the names to the reasons.

1. Elon Musk – scientific innovations
2. Ömer Halisdemir – investments and mega projects
3. Canan Dağdeviren – martyrdom

ANSWER
1. Elon Musk investments and mega projects
2. Ömer Halisdemir martyrdom
3. Canan Dağdeviren scientific innovations

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

1 A. Bir kahraman veya kahraman yapan nedir? Arkadaşlarınızla tartışın.

1B. Aşağıdaki metne hızlıca bir göz atın. Bu insanlar neden kahraman/kahraman oldular? İsimleri nedenlerle eşleştirin.

1. Elon Musk – bilimsel yenilikler
2. Ömer Halisdemir – yatırımlar ve mega projeler
3. Canan Dağdeviren – şehitlik

CEVAP
1. Elon Musk yatırımları ve mega projeler
2. Ömer Halisdemir şehadet
3. Canan Dağdeviren bilimsel yenilikler


Albert Einstein, one of the scientific heroes for humanity, once said ‘‘Imagination is more important than knowledge.’’ because the path to success and happiness in reality starts by dreaming or imagining. This is so if one goes after dreams or things in their imaginations. Most ordinary people fail here. They just dream of something, but do not go after them because of the fear of failure. If you pursue your dreams, you may fail or you may become a hero. However, if you do not even try to fulfil them, there is only one result; failure. Then, things in your imagination become only imaginary things or situations. Heroes and other noted people make their differences here. They work hard for their dreams. Some may even dedicate their lives to their dreams.

Most people talk about imaginary things or situations often in everyday life and they utter sentences like ‘‘If I had money, I would buy a villa, a sports car, etc.’’ A modern hero, Elon Musk, has them all. He did not inherit a fortune to get what he has. He just pursued his dreams. Even when he was a child, in 1984, he wrote and sold a video game. Each time he earned money, he invested in new projects and now he is the owner of a fortune. However, this doesn’t stop him. Most ordinary people say ‘‘If I had the chance, I would make the Earth a green place.’’ Musk thinks so, but unlike most, he makes effort to do
it. He doesn’t let the river run. He works day and night and he has his environment-friendly project, the electric car, for the sake of this.
He also has other mega projects with eco-friendly purposes.

Another hero is Ömer Halisdemir. Most people claim that they are patriots, people who love their countries. They say ‘‘If the country were in danger, I would fight for freedom.’’ He didn’t just believe in this. When it was the time, he didn’t think for a moment to try to stop terrorists of 15th July, when Turkey was attacked by terrorists in a coup attempt. He lost his life and became a martyr as he died for his country. Thanks to heroes like him, the enemy was defeated.

Canan Dağdeviren can be seen as a young heroine, as well. Most people of her age keep saying ‘‘If my parents sent me to better schools, I could achieve big success.’’ However, when it comes to studying for exams or doing academic work, they may feel lazy and postpone doing things. Canan still pursues her dreams.
For now, she is one of the scholars who was named to the ‘Top 35 Innovators Under 35’ by MIT (Massachusettes Institute of Technology).

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

İnsanlığın bilim kahramanlarından biri olan Albert Einstein, bir zamanlar “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir” demişti. Çünkü gerçekte başarıya ve mutluluğa giden yol hayal etmekle ya da hayal kurmakla başlar. Bu, kişi hayallerindeki rüyaların veya şeylerin peşinden giderse böyledir. Çoğu sıradan insan burada başarısız olur. Sadece bir şey hayal ederler, ancak başarısızlık korkusu nedeniyle onların peşinden gitmezler. Hayallerinin peşinden gidersen başarısız olabilirsin ya da bir kahraman olabilirsin. Ancak bunları yerine getirmeye çalışmazsanız bile tek bir sonuç vardır; başarısızlık. O zaman hayal gücünüzdeki şeyler sadece hayali şeyler veya durumlar haline gelir. Kahramanlar ve diğer tanınmış insanlar burada farklılıklarını yaratırlar. Hayalleri için çok çalışıyorlar. Hatta bazıları hayatlarını hayallerine adayabilir.

Çoğu insan günlük hayatta sıklıkla hayali şeylerden veya durumlardan bahseder ve ‘Param olsa villa, spor araba alırdım’ gibi cümleler kurar. Modern bir kahraman olan Elon Musk’ta bunların hepsi vardır. Sahip olduğu şeyi elde etmek için bir servet miras almadı. O sadece hayallerinin peşinden gitti. Daha çocukken 1984’te bir video oyunu yazıp sattı. Her kazandığında yeni projelere yatırım yaptı ve şimdi bir servetin sahibi. Ancak, bu onu durdurmaz. Sıradan insanların çoğu, “Şansım olsaydı, Dünya’yı yeşil bir yer yapardım” der. Musk öyle düşünür, ancak çoğunun aksine, bunu yapmak için çaba harcar.
O. Nehrin akmasına izin vermiyor. Gece gündüz çalışıyor ve bunun için çevre dostu projesi olan elektrikli arabaya sahip.
Ayrıca çevre dostu amaçlarla başka mega projeleri de var.

Bir diğer kahraman ise Ömer Halisdemir. Çoğu insan vatansever olduklarını, ülkelerini seven insanlar olduğunu iddia eder. ‘Ülke tehlikede olsa özgürlük için savaşırım’ diyorlar. Buna sadece inanmadı. Zamanı geldiğinde, Türkiye’nin bir darbe girişiminde teröristlerin saldırısına uğradığı 15 Temmuz’daki teröristleri durdurmaya çalışmayı bir an bile düşünmedi. Vatanı için canını verirken hayatını kaybetti ve şehit oldu. Onun gibi kahramanlar sayesinde düşman yenildi.

Canan Dağdeviren de genç bir kadın kahraman olarak görülebilir. Onun yaşındaki çoğu insan sürekli “Ailem beni daha iyi okullara gönderseydi büyük başarılar elde edebilirdim” deyip duruyor. Ancak konu sınavlara çalışmak ya da akademik çalışmalar yapmak olduğunda tembel hissedebilir ve bir şeyler yapmayı erteleyebilirler. Canan hala hayallerinin peşinden gidiyor.
Şimdilik MIT (Massachusettes Teknoloji Enstitüsü) tarafından ’35 Yaş Altı En İyi 35 Yenilikçi’ listesine giren akademisyenler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir