8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevapları Cumhuriyet Müzesi Düzenliyorum

Türklerin Anadolu’ya akınlar düzenledikleri dönemde Anadolu’nun dinî ve toplumsal durumu hakkındaki çıkarımlarınız neler olur?
8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevapları Cumhuriyet Müzesi Düzenliyorum

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevapları Cumhuriyet Müzesi Düzenliyorum 8.sınıf  İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük dersi Öğrenci Çalışma Kitabı (Top Yayınları) cevaplarını okuyabilirsiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevapları Cumhuriyet Müzesi Düzenliyorum

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevapları Cumhuriyet Müzesi Düzenliyorum bölümü cevaplarını kısaca maddeler halinde yazdık.

Sanal Ortamda II. TBMM Binasını Gezerek Buradan Edindiğiniz Bilgiler Işığında Bir Cumhuriyet Müzesi Tasarımı Yapınız.

ELDE ETTİĞİNİ BİLGİLER

 1. İki katlı bir binadır.
 2. Girişte sağda Atatürk İlkeleri odası yer almaktadır.
 3. Girişte sağda ikinci odada “Atatürk İnkılâpları Odası” vardır.
 4. Girişte sağdan 3.oda da Atatürk Odası” dır.  Atatürk’ün imza ve el yazısı örnekleri, birçok yeniliğe dair belgeler ve Atatürk’ün bazı özel eşyaları sergilenmektedir.
 5. Girişin sol tarafında birinci odada II. Cumhurbaşkanımız Mahmut Celal Bayar’ın hayatı, 1950-1960 dönemi olayları; kendi sözleri, fotoğraflarıyla anlatılmaktadır.
 6. Meclis toplantı Salonu; Genel Kurul Salonu” olarak kullanılan bu salon, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren gerçekleştirilen birçok konuşma ve karara sahne olmuştur.
 7. İkinci katta ise Cumhurbaşkanı Odası, Cumhurbaşkanı’nın yerli ve yabancı devlet adamlarını kabul ettiği Cumhurbaşkanı Kabul Salonu ve diğer odalar yer almaktadır.

Cumhuriyet Müzesi Tasarımım

 • Bir odada Milli Mücadele odası olurdu. Bu odada savaşlar, yapılan mücadeleler anlatılırdı.Milli Mücadele kahramanlarının resim ve hayatlarını tasvir eden bir odaya yer verirdim.
 • Bir odada “Atatürk İlkeleri”  ve İnkılapları dası yapardım. Atatürk’ün ilkelerine vurgu yapılır. Resimlerle açıklanırdı.
 • Bir odada Cumhurbaşkanlarımız odası olurdu.
 • Bir odada ilk meclis minyatürlerini, ünlü kişilerin mumya heykellerini koyardım.
 • Atatürk ve diğer kahramanlara ait şahsi eşyaların sergilendiği bir odaya da ye verirdim.
 • Ve gelen ziyaretçilerin duygularını yazacağı bir Ziyaretçi Defteri koyar. Güzel düşünceleri dev ekranda gösterirdim.

Ben bu şekilde bir Cumhuriyet müzesi tasarlardım. Sizde kendi fikirlerinizi ekleyerek müze tasarımınızı geliştirebilirsiniz.

İLAVE BİLGİ NOTU

1923 yılında mimar Vedat Tek (1873-1942) tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası Mahfeli olarak tasarlanan ve inşa edilen bu bina işlevi değiştirilerek meclis olarak kullanılmıştır. Bodrum üzerine iki katlı olan bu yapının iç bölümleri, iki kat boyunca yükselen ortadaki meclis salonunun üç kenarına dizilmişlerdir. Girişten sonra enine uzanan, iki ucunda merdivenlerin yer aldığı geniş geçit, Selçuklu ve Osmanlı bezeme motiflerinin yer aldığı bir tavanla örtülmüştür. ( 1 )

Cumhuriyet Müzesi sitesini ziyaret et. Müze ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir