Aşar vergisinin kaldırılarak halkın önemli bir ekonomik yükten kurtarılması, Atatürk ilkelerinden en çok hangisiyle ilgilidir?

Bir şeyin ölçülü olması ne demektir sizce bir terzi elbiseyi dikmeden önce niçin müşterisinin ölçüsünü almak zorundadır

Bu yazıda “Aşar vergisinin kaldırılarak halkın önemli bir ekonomik yükten kurtarılması, Atatürk ilkelerinden en çok hangisiyle ilgilidir?” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Aşar vergisi devletin tarım ürünlerinden aldığı bir vergiydi.  Aşar vergisi halka büyük bir ekonomik yük getiriyordu. Aşar vergisinin kaldırılması Atatürk ilkelerinden en çok şu ilke ile ilgilidir;

Aşar vergisinin kaldırılarak halkın önemli bir ekonomik yükten kurtarılması, Atatürk ilkelerinden en çok hangisiyle ilgilidir?

Aşar vergisinin kaldırılarak halkın önemli bir ekonomik bir yükten kurtarılması en çok Atatürk ilkelerinden HALKÇILIK ilkesi ile ilgilidir.

Çünkü Halkçılık; Bütün vatandaşların yasalar önünde eşit olmalarını, devlet imkânlarından eşit olarak yararlanmalarını esas alan ve her türlü ayrıcalığı reddeden ilkeye “halkçılık” denir.

Halkın ödemekte zorlandığı Aşar vergisi 1925’te kaldırıldı.

Aşar vergisi dinî kurallara göre belirlenen bir vergiydi. Dinî kurallara dayanan bir uygulamanın sonlandırılması, Atatürk ilkelerinden en çok hangisiyle ilgilidir?

LAİKLİK ilkesi ile ilgilidir.

Çünkü Laiklik, Eğitim, hukuk, yönetim gibi alanlarda, devlet işlerinin herhangi bir dinin kurallarına göre değil,
aklın ve bilimin rehberliğinde yürütülmesine “laiklik” denir.

8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı cevapları

Halkçılık Nedir?

Bütün vatandaşların yasalar önünde eşit olmalarını, devlet imkânlarından eşit olarak yararlanmalarını esas alan ve her türlü ayrıcalığı reddeden ilkeye “halkçılık” denir.

Atatürk İlkeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir