Atatürk “Faal, Faydalı, Verimli” Kavramlarıyla İle Neyi Kastetmektedir?

Atatürk “Faal, Faydalı, Verimli” Kavramlarıyla İle Neyi Kastetmektedir?

Atatürk “FaalFaydalıVerimli” Kavramlarıyla İle Neyi Kastetmektedir? 6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi kitabın ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Atatürk “FaalFaydalıVerimli” Kavramlarıyla İle Neyi Kastetmektedir?

“Atatürk “FaalFaydalıVerimli” Kavramlarıyla İle Neyi Kastetmektedir?” sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. “Nitelikli insan”ı kastetmiştir.
  2. Atatürk bu sözünde eğitimin önemini vurgulamış. Eğitimin amacının “Nitelikli insanın” yetiştirmek olduğunu, yetiştirilecek insanların eğitimle hangi seviyeye yükseltilmeleri gerektiğini kastetmiştir.
  3. İnsanların eğitim sayesinde topluma faydalı faal, verimli birer insan, yani nitelikli birer insan olarak yetiştirilmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Atatürk’ün Sözü

“Öğretmen hanımlar, öğretmen beyler! Bütün bu hakikatlerin milletçe iyi anlaşılması ve iyi hazmedilebilmesi için herşeyden evvel bilgisizliği ortadan kaldırmak lâzımdır. Bu sebeple maarif programımızın, maarif siyasetimizin temel taşı, bilgisizliğin giderilmesidir. Bu giderilmedikçe yerimizdeyiz… Yerinde duran birşey ise geriye gidiyor, demektir. Bir taraftan genel olan cahilliği yok etmeye çalışırken, diğer taraftan toplumsal hayatta bizzat faal ve faydalı, verimli elemanlar yetiştirmek lâzımdır. Hanımlar, Beyler! Katiyen bilmeliyiz ki, iki parça halinde yaşayan milletler zayıftır, hastadır.” ( 1 )

Ek Bilgi

  • Atatürk eğitime ve insana büyük önem vermiştir. Cahillik eğitim ile yok edilir. Eğitim sayesinde çağdaş bir ülke olabiliriz.
  • Eğitimin amacı nitelikli insan yetiştirmektir. Sadece okuma yazma bilmek eğitimli olmak değildir.
  • Eğitim insanı nitelikli insan seviyesine yükseltmelidir. Atatürk eğitimin amacının insanı faal, faydalı, verimli hale getirmek olması gerektiğini söylemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir