Biz dünyaya kin değil sevgi paylaşmaya geldik özdeyişi ile ilgili kompozisyon.

Biz dünyaya kin değil sevgi paylaşmaya geldik özdeyişi ile ilgili kompozisyon. Bu özdeyişte sevgi ve kin arasındaki ayrımı, sevgi ve kinin nelere sebep olduğu ile ilgili kısa bilgiler verdik. Bu özdeyişi ile ilgil kısa bir kompozisyon yaptık.

Biz dünyaya kin değil sevgi paylaşmaya geldik özdeyişi ile ilgili kompozisyon.

KOMPOZİSYON

İnsan birçok duyguya sahiptir. Bu duyguların bazıları hem kendise hem de başkalarına büyük zararlar verir. Bazı duygular ise insana ve çevresine fayda sağlar. Kin ve sevgi iki ayrı duygudur.

Kin, nefret ve öfke duymaktır. Bu duygularla karşısındaki kişiye düşman olupi onun zarar görmesini istemektir. Kin sadece bozmak ve yok etmek amaçlıdır. Sevgi ise iyileştirici ve olumlu bir duygudur. Kin bozar, dağıtır herşeye zarar verir. Sevgi insanları birleştirir, yardımlaştırır. İHayatımızın huzur içinde geçmesi için amacımız kin duymak değil, sevgi ile yaşamaktır. Yunus Emre, éSevelim, sevilelim bu dünya kimseye kalmaz.” demiştir. Dünyada belli bir süre yaşıyoruz. Bu zamanı huzur dolu ve mutlu bir şekilde yaşamak için sevgi ile hareket etmeliyiz. Sevgi karşımızdaki insana değer vermektir, ona yardımcı olmaktır. Hayatın zorluklarına karşı birlik olmaktır.

Hz. Ali, “Kin güden kimsenin ruhu azap görür, hüznü kat kat artar.” diyerek kinin insana büyük bir zarar verdiğini belirtmiştir. Kin insanlar arası bağları koparır, düşmanlıkları körükler, savaşlara ve kavgalara sebep olur. Kin toplumun huzurunu bozar. İki ayrı seçim arasında kalan bizler sevgiden taraf olmalıyız.

Biz bu dünyaya sevgi için geldik. Anne çocuğunu sever, öğrenci öğretmenini sever. Çiçek sevgi ile büyür. Biz bu dünyaya kin ile gelmedik, sevgi ile yaşamaya geldik. Sevgi şifadır, sevgi güçtür. Sevelim, sevilelim… (Ödevhane tarafından yazılmıştır.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir