Ümidini kaybeden insana her şeyini kaybetmiş demektir. sözünden hareketle bir deneme yazınız.

Ümidini kaybeden insana her şeyini kaybetmiş demektir. sözünden hareketle bir deneme yazınız. Ümit ile ilgili kısa bir deneme, kompozisyon yazdık. Ümidini kaybedeb, ümidi olmayan kişi yaşamak istemez. Herşeyini kaybetmiştir. Bu sözden hareketle kısa bir deneme yazdık.

Ümidini kaybeden insana her şeyini kaybetmiş demektir. sözünden hareketle bir deneme yazınız.

KOMPOZİSYON

ÜMİT ÜMİT

Ümit etmek, iyi şeylerin olacağını beklemektir. İnsan hayatı boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşır. Bu zorluklarla başa çıkmasını sağlayan en büyük güç ümittir. Ümidini kaybeden insan ise yaşayamaz.

Ümit pozitif bir düşüncedir. İnsan kötü durumunun değişeceği ümidiyle yaşar. Bu ümit insanı harekete geçirir. Ümit dolu kişi, canlıdır, enerjiktir ve yaşama bağlılığı yüksektir. Ümitli kişi  çevresine de pozitif enerji yayar. Ümit olumlu bir inanç, duygu ve düşüncedir. Ümit dolu kişi  zorlukları aşmak için alternatif yollar arar. Ümit insana cesaret verir. Ümit insanı erken uyandırır, geç yatırır. Ümitli kişi zorlukları aşacak gücü içinde hisseder.

Ümitsiz kişi hareketsizdir. Zorluklar karşısında pes etmiştir. Çabalamaz, omuzları düşüktür, içi karanlıktır. İyi bir şeyler olacağına inanmaz ümidini kaybetmiştir bu yüzden içinde bir arzu ve güç duymaz. Ümitsiz kişi herşeyi kendine düşman görür. Ümit olmadığında insan yaşama sevincini kaybeder. Ümitsizlik kalın iplerini eline, koluna ve yüreğine sarar. Ümitsiz kişi stres, kaygı ve üzüntü duygularını yoğun olarak yaşar. Yaşam enerjini yitiren kişişer herşeylerini yitirir. Albert Camus, “Yaşama umutsuzluğu yoksa yaşama aşkı da yoktur.” diyerek, ümitsiz kişinin en değerli varlığımız olan yaşama isteğinin olmadığını bizlere anlatır. Yaşamayan kişinin ise bir kaya, bir taş veya cansız birinden farkı yoktur.

Ümitsiz insan herşeyini kaybetmiştir. Ümitsiz insan yaşamak istemez. Yaşam ise varlığımız demektir. Ümit edelim. Ümit içinde yaşayalım. “Gün doğmadan neler doğar.” diyerek içimizdeki ümit ateşini söndürmeyelim. (Ödevhane tarafından yaılmıştır.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir