Yazın başı pişenin kışın aşı pişer atasözü ile ilgili kompozisyon 

“Yazın başı pişenin kışın aşı pişer atasözü ile ilgili kompozisyon.  Çalışmak ile ilgili bu atasözü hakkında kısa bir deneme ve kompozisyon yazdık. Eödev tarzı kısa bir deneme.

Yazın başı pişenin kışın aşı pişer atasözü ile ilgili kompozisyon 

KOMPOZİSYON

Başarı çalışmak ve emeğin karşılığıdır. İnsan bir amaca, bir kazanca ulaşmak için çalışması, emek harcaması gerekir. Çalışmak insana bazı zorluklar yaşatır. Çalışan kişi yorulur, terler, uykusuz kalır, bazı kişiler eğlenirken o sevmese de çalışır. Ama çalışan kişi bir kazanç elde eder. Bu kazanç insanın önünde yeni kapılar açar, hayatı için gerekli ihtiyaçları karşılar insanı zor zamanlarında rahat ettirir.

Atalarımız “Yazın başı pişenin kışın aşı pişer.” demişlerdir. Yazın o sıcağında durmadan, güneşe aldırmadan çalışıp kazanan, yiyeceğini hazırlayan kişi kışın rahat eder. Derslerine çalışan öğrenci herkes televizyon izlerken, bilgisayar da oyun oynarken ders çalışır. Çalışmasının karşılığında tatilde ders çalışma zorunda kalmaz, notları yüksek olur. İyi bir meslek için gerekli olan üniversiteye kolaylıkla girer. Çalışmayan öğrencinin ise yemeği olmaz. Ağustos Böceği ile Karıncanın hikayesi buna çok güzel bir örnektir. Bütün yaz çalışan ve kışın rahat eden bir karınca. Yazın çalışmadığı için kışın ölmek üzere olan bir ağustos böceği.

Çalışan demir ışıldar, çalışmayan demir ise pas tutar. İnsan çalıştığının karşılığını alır. Eğer bir emek varsa, insan bu emeğinin karşılığında bir şeyler elde eder. Bir bardak su içmek için kalkıp su doldurmamız gerekir. Bu emeği vermezsek su içemeyiz. En basit bir çalışmanın bile bir kazancı vardır. Atalarımız “Emek olmadan yemek olmaz.” diyerek çalışan kişinin zor zamanlarda rahat edeceğini bizlere anlatmıştır.

Çalışmak; sıkıntıyı, kötülüğü ve yoksulluğu uzaklaştırır. Çalışmayan kişi kötü zamanlarda zorluk çeker.  Hayatımızın rahat bir şekilde geçmesini istiyorsak gerekli mücadeleyi yapmamız gerekir. Aşımızın pişmesi için başımızın pişmesi gerekir. Çalışalım sonra da keyfini sürelim. (Ödevhane tarafından yazılmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir