“Bu hayatta birinci olmayı değil, bir inci olmaya çalışınız” sözünü açıklayan bir kompozisyon yazınız

“Bu hayatta birinci olmayı değil, bir inci olmaya çalışınız” sözünü açıklayan bir kompozisyon yazınız. Birinci olmak ve değerli bir insan arasında fark vardır. İnci gibi değerli bir insan olmak için çalışmalıyız, birincilik için değil. Bu konu ile ilgili kısa bir kompozisyon yazdık.

“Bu hayatta birinci olmayı değil, bir inci olmaya çalışınız” sözünü açıklayan bir kompozisyon yazınız

KOMPOZİSYON

BİR-İNCİ OLMAK

İnsan hayatı boyunca bir çek şeyi elde tmek için mücadele eder. Bu mücadele aynı şeyi isteyenler arasında bir yarışa dönüşür. Başarılı olmak tüm rakipleri geçip istenilen şeye ulaşmak ile özdeşleşir. Birinci olmak ile başarılı bir kişi olmak arasında insan neyi kazanır, neyi kaybeder. Değerli olmak mı? yoksa değerli bir inci mi olmak .

Hayat ister istemez biz yarış haline geliyor. Bütün planlar, eğitimler, beklentiler birinci olmak için hazırlanıyor. Başarılı olmak birinci olmak olarak görülüyor. Fakat bizler birinci olmaktansa bir inci olmalıyız.

Her yarış biter, her yarış bir zaman sonra anlamını yitirir. Birinciler unutulur, başka birinciler çıkar. Sadece birinci olmakla başarılı olan bir kişi gelen diğer birinci ile unutulur. Üniversite sınavında bu zamana kadar nice birinciler oldu. Bu birincilerin kaçını hatırlıyoruz. Ama buluşlar yapmış, insanlık için çalışmış, eğitime, bilime, sanata katkılar yapmış nice insanı hatırlarız. Aristo bir yarışmada birinci olmadı, ama yaptıkları ile insanlığa bir çok şey yaptı. Michelangelo, Newton, mozart, Ali Kuşçu, Hipokrat, Fatih Sultan Mehmet, Atatürk, Cahit Arf  ve nice değerli inci gibi insanlar.

Birinci olmak için çabalayan kişinin amacı şahsidir. Birinci olmak, kendini kanıtlamak, diğer insanlardan üstün olduğunu göstermek için çabalar. İnci insanlar ise başkalarını düşündükçe, onlar için çabaladıkça değer kazanır. Birincilik peşinde koşan hayatı bir yarış olarak görür. Çevresini ihmal eder. Hayatı ıskalar. Sadece birinciliği düşündüğü için stresli bir hayatı olur. Birinci  olamadığı için kahrolur ve her şey bitti gözüyle bakar, pes eder. Birincilikli hayali sonunlardan sona düşer İnci olmak isteyen kişi ise çabası sadece bir günlük değildir ya da diğer insanları geçmek değildir. İnci insanlar etraflarına ilham verir. İnci insanlar sayesinde nice birinciler, nice bir inci insanlar oluşur. İnci insanlar bir çok alanda gerçek birincilerdir. İnci insanlar yaptıklarından ve yaşadıklarından zevk alır, mutlu olur.

Bizler bu hayatta birincilikler için değil bir inci olmak için çalışmalıyız. İnci insan değerini yitirmez, onlar her zaman gönüllerin birincileridir ve bu birincilikleri unutulup gitmez. İnci olalım, inci olmak için çabalayalım. (ÖDEVHANE tarafından yazılmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir