Çevrenizde Nelerin İsraf Edildiğini Düşünüyorsunuz?

Çevrenizde Nelerin İsraf Edildiğini Düşünüyorsunuz?

Çevrenizde Nelerin İsraf Edildiğini Düşünüyorsunuz?  4.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabındaki ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Çevrenizde Nelerin İsraf Edildiğini Düşünüyorsunuz?

Çevrenizde Nelerin İsraf Edildiğini Düşünüyorsunuz? sorusunn cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

 1. Enerji israfı
 2. Yemek israfı
 3. Ekmek israfı
 4. Su israfı
 5. Zaman israfı
 6. Giysi israfı
 7. Benzin israfı
 8. Kağıt israfı (peçete, defter vb.)
 9. Elektrik israfı
 10. İnsangücü
 11. Para israfı

BİLGİ NOTU

Enerji israfıyla ilgili, konutlarda ısıtma ve aydınlatmada kullanılan enerjinin yüzde 35’ini israf ediyoruz. Bir başka ifadeyle, enerji için harcadığımız her 100 YTL’nin 35 YTL’si israftır. Hergün 3 milyon 750 bin nüfusu olan İzmir ili nüfusu kadar ekmek israf ediliyor.

Bireysel olarak yapılan israflar içerisinde su israfına baktığımızda, damlaya damlaya akan bir musluk, yılda 6 metreküplük su kaybına sebep olmaktadır. Bunun her konuta maliyeti 12 milyon lira civarındadır. Türkiye’de 18 milyon konuttan sadece yüzde 10’unda böyle bir durum olduğunda, oluşan israf yaklaşık 20 milyar YTL’dir

Diş fırçalarken, el yıkarken ve tıraş olurken yaklaşık 2 dakika için açık bırakılan bir musluk günde 20 litre su tüketiyor, 5 kişilik bir ailede bu rakam 100 litreye ulaşıyor. Bu da aylık yaklaşık 6 milyon liraya tekabül ediyor. Bunu, nüfusumuzun yüzde 20’nin yaptığını tahmin ettiğimizde, ülkemizin toplam kaynak kaybı yaklaşık 84 milyar YTL olmuş oluyor. ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir