Çivi Yazısını İlk Kez Kullanan Uygarlığın Adını Yazınız?

Çivi Yazısını İlk Kez Kullanan Uygarlığın Adını Yazınız?

Çivi Yazısını İlk Kez Kullanan Uygarlığın Adını Yazınız?  9.sınıf Tarih dersi kitabı 2. Ünite sayfa 98 Ölçme ve Değerlendirme cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Çivi Yazısını İlk Kez Kullanan Uygarlığın Adını Yazınız?

Çivi Yazısını İlk Kez Kullanan Uygarlığın Adını Yazınız? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  • Çivi yazısını ilk kullanan uygarlık SÜMERLER‘dir.

Patrici–Plep Arasındaki Sınıf Mücadelesi Sonucu Hazırlanan Ve Avrupa Hukukunun Temelini Oluşturan Roma Hukuk Kurallarına Ne Ad Verilir?

İLAVE BİLGİ NOTU

İlk yazıyı MÖ 3200 yıllarında Sümerler buldu. İlk yazıları şekiller üzerine kurulu yani her varlık ve olay için bir şekil kullandılar. Çivi yazısı işaretleri geçmişteki bir resim yazısına dayanır. Bir kavramı ifade eden işaretlere ideogram adı verilir. ( 1 )

Bu yazı sisteminin karakterleri çiviye benzediği için Çivi yazısı denmiştir.

Çivi yazısındaişaretler üçgen biçimli, dikey, yatay ve çapraz şekilde yapılmış izlerden oluşurdu.

Bu işaretler ıslak kilin üzerine kaleme benzeyen ve ucu üçgenleştirilmiş ince, uzun bir alet olan kamışın bastırılması yoluyla yazılıyordu.

Çivi yazısında işaretler bazen büyük tabletlere ya da silindir şeklindeki yüzeylere yazılıyor olsa da genellikle avuç içi büyüklüğünde kil parçaları kullanılıyordu. Genellikle bu yazılar neredeyse çıplak gözle görmekte zorlanacağımız kadar ufaktır. Neden bu kadar küçük yazıldıklarıysa çivi yazısının en büyük sırlarından biridir. ( 1 )

Sümer dili yıllarca konuşulduktan sonra yok olmuş ama çivi yazısı Sümerlerden sonra da kullanılmıştır. Çivi yazısı papirüsün bulunması ile yok olmuştur. ( 2 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir