“Düşünmeden öğrenmek, vakit kaybetmektir.” Sözünü Açıklayan Kompozisyon

Düşünmeden öğrenmek, vakit kaybetmektir.” Sözünü Açıklayan Kompozisyon. “Düşünmeden öğrenmek, vakit kaybetmektir.” (Konfüçyüs) Özdeyişini açıklayan  kısa bir kompozisyon yazdık.  Kısa bir kompozsiyon yazınız ödevi için örnek bir kısa metin yazdık.

“Düşünmeden öğrenmek, vakit kaybetmektir.” Sözünü Açıklayan Kompozisyon

İnsanı diğer canlılardan ayıran en büyük özelliği düşünmesidir. Düşünmek; bilgileri incelemek, karşılaştırmak ve aradaki bağlantılardan yararlanarak bir sonuca varmak, yeni bilgiler üretmektir.

Düşünmek hayatımızın her anında özellikle eğitim öğretim hayatımızda yer almaktadır. Öğrenme faaliyetinde bulunan bir insan yeni bilgiler öğrenir, bu bilgileri düşünce havuzundan geçirir ve bu bilgilerin kalıcı hale getirerek yeni bir şeyler ortaya koyar. Düşünmeden yapılan bir öğrenme işinin kelimeleri tekrarlayan bir papağandan farkı yoktur. Düşünmeden öğrenen kişinin yaptığı sadece ezberlemektir ve ezberlemek kalıcı bir eylem değildir. Düşünce olmadan yapılan öğrenme havaya yazılan sözdür ve bu bir rüzgarda uçup gider. Öğrenme insanı geliştirir, insan olmanın özüne ulaştırır. Düşünmeden yapılan bir öğrenme ise sadece taklittir. Taklitler ise sadece yok olur.

Öğrendiğimiz bilgileri düşünerek, tartışarak, karşılaştırarak, işleyerek kalıcı hale getiririz. Bu sayede bilimsel bir öğrenme eylemi yapmış oluruz. Descartes, “Düşünüyorum, öyleyse varım.” demiştir. Düşünce eyleminin var olma ile eş değer tutan bu söz, öğrenilen bilgilerinde ancak düşünce eylemi ile var olacağını bize vurgular.

Zaman durmaz ve tutulmaz, sadece akar geçer. Bu kıymetli değeri ezbere yapılan, düşünmeden yapılan öğrenmelerle harcamamalıyız. Öğrenelim, öğrenirken düşünelim,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir