Türkçeyi doğru etkili ve güzel kullanmanın iletişimdeki önemini anlatan bir konuşma yapınız. Konuşmanızı günlük hayattan örneklerle zenginleştiriniz.

Türkçeyi doğru etkili ve güzel kullanmanın iletişimdeki önemini anlatan bir konuşma yapınız. Konuşmanızı günlük hayattan örneklerle zenginleştiriniz. Konusu ile ilgili kısa bir konuşma metni, kompozisyon hazırladık. Günlük hayattan örnekler verdik. Dilimiz Türkçe’dir. İletişim kurmak için Türkçeyi doğru biçimde kullanmalıyız.

Türkçeyi doğru etkili ve güzel kullanmanın iletişimdeki önemini anlatan bir konuşma yapınız. Konuşmanızı günlük hayattan örneklerle zenginleştiriniz.

İnsan hayatı boyunca sürekli olarak çevresi ile iletişim kurar.  Konuşarak, yazarak duygu ve düşüncelerimizi ifade ederiz. Türkçe bizim ana dilimizdir. İletişimin kalitesi Türkçemizi ne kadar doğru kullandığımıza bağlıdır.

Bir araba ancak anahtarı çevrildiğinde, vitese geçirildiğinde ve gaza basıldığında hareket eder. Dönerken sinyal vermemiz, freni uygun şekilde kullanmamız ve hızımıza dikkat etmemiz gerekir. Uygun şekilde kullanılmayan araba trafik akışını bozar ve üzücü kazalara neden olur. Aynı şekilde Türkçe’nin de kendi kuralları vardır. Dilimizi doğru ve etkili kullandığımızda iletişim amacına ulaşır. Örneğin, “sabır etmek” kelimesi “sabretmek” şeklinde söylenir. “Öğle” kelimesini “öyle” olarak telaffuz etmek iletşimin kalitesini bozar ve karşı tarafın bize olan güveni eksilir: bir diğer örnek “öğmek” değil “övmek” şekliden söylenir. Konuşurken cümleye soru anlamı verecek şekilde söylememek anlam eksikliği oluşturur. Türkçe’nin dilbilgisi kurallarını bilmek, kelimelerin telaffuzlarını tam öğrenmek mesajımızın karşı tarafa tam olarak ulaşmasını sağlar. Yanlış kullanılan Türkçe insanlar arasında ileitşim kargaşasına neden olur. Bir televizyon yayınını ancak belli bir frekansta duyduğumuz gibi Türkçe doğru şekilde kullanılırsa etkili bir iletişim yapılmış olur.

İletişim kurmak istiyorsak, iletişimin temeli ve aracı olan dilimizi en iyi şekilde  öğrenmeliyiz. Yanlış kullanılan bir dil sadece hata ve anlaşamayan bir topluma neden olur. Güzel Türkçemizi öğrenelim, öğretelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir