Edindiğiniz Bilgilerden Yararlanarak Vergi Kaçırmanın Ülkemizin Ekonomisi Ve Geleceği Açısından Hangi Sakıncalara Neden Olacağını Sınıf Arkadaşlarınızla Tartışınız.

Edindiğiniz Bilgilerden Yararlanarak Vergi Kaçırmanın Ülkemizin Ekonomisi Ve Geleceği Açısından Hangi Sakıncalara Neden Olacağını Sınıf Arkadaşlarınızla Tartışınız.

Edindiğiniz Bilgilerden Yararlanarak Vergi Kaçırmanın Ülkemizin Ekonomisi Ve Geleceği Açısından Hangi Sakıncalara Neden Olacağını Sınıf Arkadaşlarınızla Tartışınız.  6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi kitabın ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Edindiğiniz Bilgilerden Yararlanarak Vergi Kaçırmanın Ülkemizin Ekonomisi Ve Geleceği Açısından Hangi Sakıncalara Neden Olacağını Sınıf Arkadaşlarınızla Tartışınız. 

“Edindiğiniz Bilgilerden Yararlanarak Vergi Kaçırmanın Ülkemizin Ekonomisi Ve Geleceği Açısından Hangi Sakıncalara Neden Olacağını Sınıf Arkadaşlarınızla Tartışınız. ” sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Devlet gelir elde edemez.
  2. Devlet gelir elde edemediği için ülke güvenliği, eğitim, sağlık, ulaşım, haberleşme, kimsesizlere yardım gibi hizmetler yapamaz.
  3. Devlet hizmet olanaklarını geliştiremez.
  4. Vergi kaçırıldığında devlet halkına hizmet edemez.
  5. Ülke ekonomisi zayıflar.
  6. Ülkemizin geleceği tehlikeye girer.

Edindiğimiz bilgilerden yararlanarak vergi kaçırmanın ülkemizin ekonomisi ve geleceği açısında yukarıdaki sakıncalara neden olabilir.

Devletin sosyal devlet ilkesinin gereği olarak üzerine düşen vazifeleriyerine getirebilmesi ve kamu hizmetlerinin finansmanını sağlayabilmesi için, vergilerin, yasalarda öngörülen sürelerde ve mevzuatauygun biçimde ödenmesi zorunludur. ( 3 )

Vergi Kaçakçılığı Nedir?

Vergi kaçakçılığı (tax evasion), vergi ile yükümlülüklerin vergi kanunlarına aykırı olarak kısmen veya tamamen yerine getirilmemesi olarak tanımlanmaktadır. ( 2 )

EK BİLGİ

Katma Değer Vergisi (kısaca KDV), harcamalar üzerinden alınan bir vergi türüdür. Vergi, toplumdaki insanlar ve insanların sahibi olduğu firmaların, oranı devletçe belirlenen kanunca zorunlu olarak devlete ödedikleri paradır.  ( 1 )

Vergi Kaçakcılığına Örnekler

  • Kayıtlarda, hesaplarda hile
  • Gerçek olmayan kişiler için hesap açma
  • Hesap ve işlemlerin başka yerlere kayıt edilmesi
  • Kayıt, defter ve belglerin gizlenmes, tahrif edilmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir