“Emeksiz Yemek Olmaz” atasözü ile ilgili kompozisyon

Emeksiz Yemek Olmaz” atasözü ile ilgili kompozisyon. Emek olmadan yemek olmaz konulu, emeğin önemini anlatan kısa bir kompozisyon örneği yazdık.

“Emeksiz Yemek Olmaz” atasözü ile ilgili kompozisyon

EMEK EŞİTTİR YEMEK

Bir şey ortaya koymak, oluşturmak ve yapmak için emek harcamak gerekir. Çalışmak en değerli bir erdemdir.  İnsanlık bu günlere hep çalışmanın sayesinde gelmiştir. Emek vermek çalışmak demektir.

Herhangi bir hedefe ulaşmak için çalışmak ve çaba sarf etmek gerekir. Eğer bir şeyi elde etmek istiyorsak, bunun için emek vermemiz gerektiğini kabul etmemiz önemlidir. Bu çabalar olmadan istediğimiz sonuçları elde edemeyiz. Bir yemek yemek için malzemeleri hazırlayıp karıştırmamız gerekir. Bu  bir emektir. Sınavdan iyi not almak için ders notlarımızı okumamız, gerekli yerleri ezberlememiz gerekir. Bu bir çalışmaktır.

Çalışmak tembelliğin zıttıdır. Çalışan kişi zorlanır, ter akıtır, mücadele eder, zamanını harcar, sıkılır, yorulur, terler ama bunun sonucunda hayatına değer katan bir şeyi elde eder. Mutlu olur. Kazanç sağlar. Hayatına kattıkları ile daha kaliteli bir hayat yaşar. Bulunduğumuz odadan başka bir odaya gitmek için yürümeliyiz, yani emek harcamalıyız. Yürümezsek yüzyıllarca da otursak diğer odaya gidemeyiz.  Bir şeyi hak etmek ve değerini bilmek için o şeye emek harcamak önemlidir. Mevlana “Çabalamak, rızık kapısının anahtarıdır.” diyerek emek vermenin önemini anlatmış ve bize yol göstermiştir.

Emek harcayan kişi başkalarına muhtaç olmaz. Çiftçi ürün almak istiyorsa emek harcamalıdır. Araba ile bir yere gitmek istiyorsak kontağı çevirmemiz gerekir. Atalarımızın “ Emeksiz yemek olmaz ” sözü, emek verilmeden hiçbir şey elde edilemeyeceğimizi bize anlatır. Emek veren kişi kendine güvenir, geleceği için çalışır. Emek veren kişi umutsuz değildir. Emek veren kişiye saygı duyulur. Çalışkan kişi sevilir. Çalışkan kişi insanlara değer katar. Bir çok ünlü kişi başarılı olmak için yıllarca çalışmıştır.

“Emeksiz Yemek Olmaz” atasözü bize hayatta bir şeyleri elde etmek için emek vermenin ve çaba sarf etmenin önemini hatırlatır. En değerli topraklar bile emek olmadan hiçbir şey yetiştiremez. Bu değerli öğütü unutmamalı, hedeflerimize ulaşmak için azimle çalışmaya devam etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir