Fotoğraf 3.25’te Selçuklu Dönemine Ait Bir Kilim Yer Almıştır. Bu Kilim İle Evinizdeki Halı Ve Kilimleri Karşılaştırınız

Fotoğraf 3.25’te Selçuklu Dönemine Ait Bir Kilim Yer Almıştır. Bu Kilim İle Evinizdeki Halı Ve Kilimleri Karşılaştırınız

Fotoğraf 3.25’te Selçuklu Dönemine Ait Bir Kilim Yer Almıştır. Bu Kilim İle Evinizdeki Halı Ve Kilimleri Karşılaştırınız.6.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı ödev sorunun cevabını okuyabilirsiniz.

Fotoğraf 3.25’te Selçuklu Dönemine Ait Bir Kilim Yer Almıştır. Bu Kilim İle Evinizdeki Halı Ve Kilimleri Karşılaştırınız.

“Fotoğraf 3.25’te Selçuklu Dönemine Ait Bir Kilim Yer Almıştır. Bu Kilim İle Evinizdeki Halı Ve Kilimleri Karşılaştırınız.” sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Selçuklu halısındaki motifler geometrik şekiller şeklindedir.
  2. Günümüz halıları ise gerçeğe çok yakın resimler şeklindedir.
  3. Selçuklu halısındaki motifler bir olayı, hayvanı, boyu temsil ederken günümüz halılarında sadece görsellik vardır.
  4. Selçuklu halısı ilmik ilmik elle dokunmuştur, günümüz halıları fabrika dokumasıdır.
  5. Selçuklu halısı geçmiş dönemin renk ve motif beğenilerine göre yapılmıştır.
  6. Günümüz halıları ise günümüz moda zevklerine göre şekillenir.
  7. Selçuklu halısı kök boyası iken, günümüz halıları kimyasal boya türüdür. ( 1 )

Geçmişteki halılardaki desenler ve motifler dokuma türünü, toplumsal statülerini, istek, arzu, beklenti, inançlarını, evlilik, bekarlık, gibi hallerini, göç, felaket, üzüntü, sevinç, tasa, mutluluk, özlem ve beklentilerini, aşk, ayrılık, dilek ve isteklerini ifade eden semboller şeklindedir. ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir