Haçlı Seferlerine Katılan Birçok Şövalye Ve Soylu Kişilerin Ölmesiyle Derebeyliğin Zayıflaması Ve Kralların Siyasal Gücünün Artması Arasında Nasıl Bir Bağ Kurulabilir?

Krallar ve Derebeyleri

Haçlı Seferlerine Katılan Birçok Şövalye Ve Soylu Kişilerin Ölmesiyle Derebeyliğin Zayıflaması Ve Kralların Siyasal Gücünün Artması Arasında Nasıl Bir Bağ Kurulabilir?  7.sınıf Sosyal Bilgiler kitabı ödev sorusunun kısaca cevabını aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Haçlı Seferlerine Katılan Birçok Şövalye Ve Soylu Kişilerin Ölmesiyle Derebeyliğin Zayıflaması Ve Kralların Siyasal Gücünün Artması Arasında Nasıl Bir Bağ Kurulabilir?

  • Haçlı Seferlerinde soylu kişiler ve şövalyeler ölünce sahibi oldukları derebeylikler zayıfladı, yıkıldı. Bu sebepten ötürü krallıkların gücü arttı.

Asıl derebeylikleri yıkan ise Haçlı Seferleri sonucu artan ticaret ile kralların ekonomik gücünün artmasıdır.

Ticaretin canlanması Avrupa’daki krallara, bu ekonomik aktiviteyi vergilendirerek iyi bir gelire sahip olma imkânı sağlamıştı. Ticaret ile zenginleşen kentsoylulara, yani burjuva sınıfına sırtını dayayan krallar feodal beyler karşısında güç kazanmaya başlayacaktır. [ 1 ]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir