Halkın Alt Geçit İsteğini Belediye Nasıl Karşılamıştır?

Türklerin Anadolu’ya akınlar düzenledikleri dönemde Anadolu’nun dinî ve toplumsal durumu hakkındaki çıkarımlarınız neler olur?
Halkın Alt Geçit İsteğini Belediye Nasıl Karşılamıştır?

Halkın Alt Geçit İsteğini Belediye Nasıl Karşılamıştır?  7.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Halkın Alt Geçit İsteğini Belediye Nasıl Karşılamıştır?

Halkın Alt Geçit İsteğini Belediye Nasıl Karşılamıştır? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

Sosyal Bilgiler kitabı 6.ünite Yaşayan Demokrasi Ünitesi Katılımcı Demokrasi 155. 156. sayfa cevapları

Halkın Alt Geçit İsteğini Belediye Nasıl Karşılamıştır?

  1. Önce üst geçit yapımı yapmak istemiş fakat halkın ısrarlı ve çoğunluğun isteği olan alt geçit yapılması kararını alarak halkın isteğini karşılamıştır.

Belediye Veya Diğer Yöneticilerin Kararları Üzerinde Halkın İsteğinin Etkili Olması Nasıl Değerlendirilebilir?

  1. Seçimlerle seçilen yöneticiler halkın isteklerini görmezden gelemezler. Bu olayın Cumhuriyet ile yönetilen ülkemizde egemenliğin millete olduğu seçimlerle yöneticilerini seçtiği, katılımcı demokrasinin gücü olduğu olarak değerlendirilebilir.

İLAVE BİLGİ NOTU

Kitabımızdaki haber şu şekilde;

Halk İstedi, Başkan Altgeçit Yapacak
Buca Seyhan Mahallesi’nde yaşanan “yaya geçişi altgeçitle mi yoksa üstgeçitle mi sağlansın” tartışması demokratik bir uygulamayla son buldu. Mahalleyi ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, çoğunluğun talebi üzerine üstgeçit yerine, altgeçit inşa edileceğini açıkladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin daha konforlu ve güvenli üst geçit projesine karşı çıkan çevre sakinlerinin bir bölümü alt geçit taleplerinde ısrar edince, Başkan da mahalleye giderek vatandaşlarla bir araya geldi. Üst geçit projesinin daha yüksek maliyetli, ancak altgeçide oranla çok daha güvenli ve konforlu olacağını dile getiren Başkan, özellikle altgeçitlerde emniyetin sağlanmasında zaman zaman sıkıntılar yaşandığını söyledi. Ancak mahalle halkının taleplerini görmezden gelemeyeceklerini ve son sözü onların söylemesi gerektiğini dile getiren Başkan, “alt geçit hepinize hayırlı olsun” diyerek toplantıyı noktaladı. Mahalle halkı, kararın demokratik bir şekilde alınmasından dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir