Herhangi bir geleneğimizi tanıtan yazı yazınız.

Ramazan geldiğinde çevrenizde ne gibi değişiklikler gözlemlersiniz?

Bu yazıda “Herhangi bir geleneğimizi tanıtan yazı yazınız.” konusunu kısaca yazdık. Gelenek ve göreneklerimizde kız isteme ve asker uğurlama geleneklerini kısaca yazdık. Herhangi bir geleneğimizi tanıtmak isteyenler bunları yazı olarak yazabilirler.

Herhangi bir geleneğimizi tanıtan yazı yazınız.

KIZ İSTEME GELENEĞİ

Oğlan tarafının yakınları kız istemek için kız evine giderler. Giderken çiçek ve çikolata götürürler. Kısa bir sohbet yapılır.

Kahve ikramının ardından kız isteme konuşması yapılır. Erkek tarafının büyüğü “Allah’ın emri, peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza münasip bulduk, kızınızı oğlumuza istiyoruz?” der.

“Gençler kendi aralarında anlaşmış, bizlere de aile büyükleri olarak hayırlısı demek düşer. Hayırlı olsun” der.

Kızı isteyen aile büyüğü söz yüzüklerini çıkarır ve yüzükleri çifte takarak kurdeleyi keser. Ardından da gelin ve damat adayı aile büyüklerinden başlayarak sırayla el öper ve söz çikolatası ikramı yapılır.

ASKER UĞURLAMA GELENEĞİ

Askere gitmeden iki hafta kadar önce askerin arkadaşları ile eğlenceli başlar. Askerin eline kına yakılır. Asker tıraşı olunur.

Askere gidecek kişi akraba ve komşuları tarafından ağırlanır. Cep harçlığı verilir. Askerin eline kına yakılır.

Bir gün öncesi akşam namazında askerler önde cemaat arkada namaz kılınır. İmam dua eder. Askerler otobüs terminaline konvoy arabalarla götürülür. Terminalde davul, klarnet çalınır, dua edilir. “En büyük asker bizim asker” denilir. Asker havaya atılır.

Askere moral verilir. Dualarla asker uğurlanır.

İLAVE BİLGİ

Gelenek Nedir?

Gelenek ve görenekler; bir toplumda, bir toplulukta çok eskilerden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa iletilen, yaptırım gücü olan kültürel kalıntılar, alışkanlıklar, bilgi, töre ve davranışlar. Gelenek .. Gelenek ve görenekler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir