İki Ürün Belirleyiniz. Ürünlerin Ambalajlarında Neler Yazdığını Defterinize Yazınız. Bilmediğiniz Sembol Ve İfadelerin Anlamlarını Araştırınız.

İki Ürün Belirleyiniz. Ürünlerin Ambalajlarında Neler Yazdığını Defterinize Yazınız. Bilmediğiniz Sembol Ve İfadelerin Anlamlarını Araştırınız.

İki Ürün Belirleyiniz. Ürünlerin Ambalajlarında Neler Yazdığını Defterinize Yazınız. Bilmediğiniz Sembol Ve İfadelerin Anlamlarını Araştırınız. 4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi kitabı ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

İki Ürün Belirleyiniz. Ürünlerin Ambalajlarında Neler Yazdığını Defterinize Yazınız. Bilmediğiniz Sembol Ve İfadelerin Anlamlarını Araştırınız.

İki Ürün Belirleyiniz. Ürünlerin Ambalajlarında Neler Yazdığını Defterinize Yazınız. Bilmediğiniz Sembol Ve İfadelerin Anlamlarını Araştırınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

1.ÜRÜN Bisküvi (Eti Burçak Kremalı Bisküvi)

  1. Gramaj yazısının yanındaki “e” işareti :Gıda etiketinin üzerindeki e-işareti, ürünün hacminin yada ağırlığının ortalama değerini gösterir. Gıda sanayisindeki ambalaj makineleri tamamen doğru miktarda dolum veya paket yapmayabilir; devamlı bir hata payı vardır.  ( 1 )
  2. TSE işareti: TSE Markası, üzerine veya ambalajına konulduğu malların veya hizmetin ilgili Türk Standardına uygun olduğunu ve mamulle veya hizmetle ilgili bir problem ortaya çıktığında Türk Standartları Enstitüsü’nün garantisi altında olduğunu ifade eder.
  3. Dönen ok işareti:Üzerinde bulunan ambalajın geri dönüşebilir malzemeden olduğunu gösterir.
  4. E300: vb. E rakamlı yazılar. Gıda maddesine konan koruyucu madde çeşitlerini belirtir.
  5. Dönen ok ve içinde 5 rakam yazısı: Polipropilen malzemesinden imal edildiğini gösteren kod 5’tir.
  6. Barkod numarası: her türlü ticaret malına konulabilen, o malla ilgili stok, fiyat gibi bilgileri içeren, değişen genişlikte çubuklar biçiminde, elektronik tarayıcıyla okunabilen simge.

2.ÜRÜN Plastik Şişe Suyu

  1. ISO 2200 yazısı: Gıdanın tüm üretim aşamalarının hastalıklara karşı standartlar içinde üretildiğini gösterir. ( 2 )
  2. TSE İşareti:TSE Markası, üzerine veya ambalajına konulduğu malların veya hizmetin ilgili Türk Standardına uygun olduğunu ve mamulle veya hizmetle ilgili bir problem ortaya çıktığında Türk Standartları Enstitüsü’nün garantisi altında olduğunu ifade eder.
  3. Çöpe şişeyi atan adam işareti: Ürünü kullandıktan sonra geri dönüşüm için çöpe atılmasını isteyen işaret.
  4. Barkod numarası: her türlü ticaret malına konulabilen, o malla ilgili stok, fiyat gibi bilgileri içeren, değişen genişlikte çubuklar biçiminde, elektronik tarayıcıyla okunabilen simge.

Ambalajlar Üzerindeki işaretlerin Anlamları
Ürün Ambalajları Üzerindeki işaretlerin Anlamları

One Comment on “İki Ürün Belirleyiniz. Ürünlerin Ambalajlarında Neler Yazdığını Defterinize Yazınız. Bilmediğiniz Sembol Ve İfadelerin Anlamlarını Araştırınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir