Kervansarayların Yapılış Amacı Hakkında Bilgi Veriniz.

Bu yazıda “Kervansarayların Yapılış Amacı Hakkında Bilgi Veriniz.” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Geçmişte ticaret yolları üzerinde kurulan Kervansarayların yapılış amaçları hakkında şu bilgiler verebiliriz.

Kervansarayların Yapılış Amacı Hakkında Bilgi Veriniz.

Kervansaraylar, kervanların yol güvenliğinin sağlandığı ve insanların konaklama ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile yapılmıştır.

Kervansaraylar, ekonomik açıdan olduğu kadar sosyal açıdan da çok önemli yapılardı. Kervanların her türlü ihtiyaçları gözetilerek oluşturulan bu yapılarda, yolcular ücret ödemeden üç gün kalabiliyordu.

Kervansaraylarda tüccarlar yük taşımada kullandıkları hayvanlarını dinlendiriyordu. Buralarda ayrıca hastalar tedavi olabiliyor hatta fakir yolculara ayakkabı bile veriliyordu.

Kervansaraylar, kale gibi korunaklı duvarları ve demir kapıları ile zengin ticaret kervanlarının korunakları durumundaydı. Bu kurumlar sayesinde ülkede ticaret artmış, artan ticaret sayesinde Türk İslam devletlerinde ekonomi gelişmiş, ekonominin gelişmesine bağlı olarak da şehirler hızla büyümüştür. 11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi kitabı cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir