Kurtuluş Savaşı Kahramanları Dinleme Metni Oku- 2. Sınıf Türkçe Kitabı

Kurtuluş Savaşı Kahramanları Dinleme Metni Oku- 2. Sınıf Türkçe Kitabı. Dinleme metninin sözlerini, yazılışını aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz. Kurtuluş Savaşı ve Şerife Bacının anlatıldığı dinleme metnini okuyarak soruları kolayca cevaplayabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı Kahramanları Dinleme Metni Oku- 2. Sınıf Türkçe Kitabı

Kurtuluş Savaşı Kahramanları Dinleme Metni 2. Sınıf Türkçe 

Kurtuluş Savaşı kahramanları İstiklal Yolu

Kurtuluş Savaşı süresince en çok ihtiyaç duyulan şey cephaneydi. Cephane sıkıntısını gidermek için İstanbul’daki depolardan cephaneler gizlice kaçırılıyor, Karadeniz’den gemilere Kastamonu’daki İnebolu kasabasına getiriliyordu. Buradan da kağnılarla yüklenip Ankara’ya götürülüyordu. Bu yola halk arasında İstiklal Yolu adı verilmişti. Erkekler cephede olduğu için cephaneler kadınlar tarafından taşınıyordu.

 Şerife Bacı

1921 yılı aralık ayıydı sert bir kış hüküm sürüyordu her şeye rağmen Anadolu kadınları kağnı ile cephane taşımaya devam ediyorlardı. Onlardan biri de Şerife bacıydı. Fırtınaya rağmen bebeğini de yanına almıştı. Çünkü onu emanet edebileceği kimse yoktu. İnebolu’dan kağnısına yüklediği cephaneleri Kastamonu’ya yetiştirmek için yola çıkmıştı.

Bir süre sonra fırtına şiddetlenince Şerife Bacının kağnısı birlikte ilerlediği diğer kağnıların gerisinde kaldı. Şerife Bacı bebeğini kağnın içine yerleştirdi ve üstünü iyice örttü. Kendisi önden yürüyerek kağnısını Kastamonu’ya ulaştırmayı başardı.

Kastamonu’da onu da Şerife bacının kağnısını uzaktan görenler bir süre sonra kağnının ilerlemediğini fark ettiler. Yanına geldiklerinde Şerife Bacı ne yazık ki donarak hayatını kaybetmişti. Bir süre sonra kağnının içinden bir bebek ağlaması duyuldu. Şerife Bacı’nın bebeği hayattaydı.

Şerife Bacı ne yapıp etmiş cephaneyi Kastamonu’ya ulaştırmayı başarmıştı. Şerife Bacı burada kendisini bulan askerler tarafından toprağa verildi.

(Metin Özdamarlar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir