Misak-ı Milli Kararları Ve Lozan Antlaşması’nın Yukarıdaki Ekonomi İle İlgili Maddelerini Karşılaştırıp Düşüncelerinizi aşağıdaki Boşluğa Yazınız.

Bu yazıda “Misak-ı Milli Kararları Ve Lozan Antlaşması’nın Yukarıdaki Ekonomi İle İlgili Maddelerini Karşılaştırıp Düşüncelerinizi Aşağıdaki Boşluğa Yazınız.” konusunu yazdık.

Misak-ı Milli Kararları Ve Lozan Antlaşması’nın Yukarıdaki Ekonomi İle İlgili Maddelerini Karşılaştırıp Düşüncelerinizi Aşağıdaki Boşluğa Yazınız.

Misak-ı Millî’nin 6. Maddesi’nde özetle: “Millî ve iktisadî gelişmemizi gerçekleştirmek içinülkemizin tam bağımsızlığa kavuşması lazımdır. Dolayısıyla siyasi, adlî ve mali gelişmemizi engelleyici ve sınırlayıcı hususlar kabul edilmeyecektir.” denilmiştir.

Lozan Antlaşması’nın (24 Temmuz 1923), 28. Maddesi’nde ise özetle: “Taraflar Türkiye’de kapitülasyonların her bakımdan kaldırıldığını kabul ettiklerini bildirirler.” denilmektedir.

Bu antlaşma maddelerinden, tam bağımsızlığın ancak ekonomik bağımsızlık ile sağlanabileceği anlaşılmaktadır.

Çünkü Misak- Milli kurtuluşumuz için atılan büyük bir adım olup, sadece vatanı kurtarmakla yetinmemiş, ekonomik kalkınmayı da maddeleri arasında saymıştır.

Yine Lozan Antlaşması Türk milletinin bağımsızlığının tüm dünyaya kabul ettirmesi açısından önemli olup, tam bağımsızlığını engelleyecek olan kapitülasyonların kaldırılmasını maddelerinde şart koşarak ekonomik kalkınmanın önemini göstermiştir.

KISACA YAZARSAK: Ülkemizin kurtuluş adımının atılması ve tüm dünyaya ilanını anlatan bu karar ve antlaşmada ekonomi ile ilgili maddelerin olması tam bağımsızlığın ancak ekonomik kalkınma ile olacağını belirtmiştir. Bu da ekonominin önemini anlatır.11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi kitabı cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir