Ortak Mirasa Katkıda Bulunmanın Önemi Nedir?

Ortak Mirasa Katkıda Bulunmanın Önemi Nedir?

Ortak Mirasa Katkıda Bulunmanın Önemi Nedir? 5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi Küresel Bağlantılar ünitesi İnsanlığın Ortak Mirası bölümü 180. sayfa ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Ortak Mirasa Katkıda Bulunmanın Önemi Nedir?

Ortak Mirasa Katkıda Bulunmanın Önemi Nedir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  • İnsanlığın gelişmesi ve gelecek kuşakların daha iyi bir ortamda yaşaması için katkıda bulunmak önemlidir.
  • İnsan ırkının varlığına katkı yapmış olunacağı için önemlidir.
  • Toplumların ve medeniyetlerin gelişebilmesi için ortak mirasa katkıda bulunmak önemlidir.

İLAVE BİLGİ NOTU

Her toplum, bilim, sanat, edebiyat gib alanlarda eserler üretir. Bu eserler sayesinde insan ırkı günümüz sayesinde bugüne ulaşmıştır.

İnsanlık medeniyetini kurmuştur.

Ortak mirasa insanlığın ortaya koyduğu maddi ve manevi eserler ve doğa yapısı olara eşsiz güzellikteki doğa yapıları alınır.

Her toplum insanlığın ortak mirası için katkılarda bulunmuştur. Tarihi eserler, mimari eserler, romanlar, bilimsel buluşlar, resimlar hep birer ortak mirastır.

Ortak miras, insanlığın geçmişten günümüze kadar olan birikimi ve emeğinin karşılığıdır. Ortak miraslarımız olmasaydı insanlık medeniyeti gelişmez. Günümüzde bu şekilde yaşayamazdık.

2017 yılı itibariyle Dünya genelinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı 1073 kültürel ve doğal varlık bulunmakta olup bunların 832 tanesi kültürel, 206 tanesi doğal, 35 tanesi ise karma (kültürel/doğal) varlıktır.

Ülkemizin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğu altında yürüttüğü çalışmalar neticesinde bugüne kadar UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 17 adet varlığımızın alınması sağlanmıştır. ( 1 )

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir