Peygamberimize (s.a.v.) İlk İndirilen Ayetlerde Nelere Vurgu Yapılmaktadır?

Peygamberimize (s.a.v.) İlk İndirilen Ayetlerde Nelere Vurgu Yapılmaktadır?

Peygamberimize (s.a.v.) İlk İndirilen Ayetlerde Nelere Vurgu Yapılmaktadır?   9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 3.Ünite sayfa 47 cevaplarını okuyabilirsiniz.

Peygamberimize (s.a.v.) İlk İndirilen Ayetlerde Nelere Vurgu Yapılmaktadır?

Peygamberimize (s.a.v.) İlk İndirilen Ayetlerde Nelere Vurgu Yapılmaktadır? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Okumayı. İlimde ilerlemeyi emretmiş. Okumanın ve bilmenin dinde ve insan hayatında ne kadar önemli olduğuna vurgu yapılmıştır.
  2. Ayrıca insanı yaratanın Allah olduğu, yaratılışındaki mucizeye vurgu yapılarak, insana verilen yazma, bilmediklerini bilme gibi nimetleri veren Allah’ın gerçek iyilik sahibi olduğu anlatılmıştır.

İLAVE BİLGİ NOTU

“Yaratan Rabb’inin adıyla oku! O, insanı aşılanmış bir yumurtadan (embriyo) yarattı. Oku! İnsana bilmediklerini belleten,
kalemle (yazmayı) öğreten Rabb’in en büyük kerem sahibidir.” Alak Suresi 1-5 ( 1 )

Bu âyetler Hz. Peygamber’e inen ilk vahiy olup ona ve onun şahsında bütün müslümanlara okumayı emretmiş, onları kalemle yazmaya ve ilimde gelişip yetkinleşmeye teşvik etmiştir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), 610 yılının Ramazan ayında Nur Dağı’ndaki Hira Mağarası’nda inzivada iken Cebrail (a.s.) geldi. Hz. Muhammed’e (s.a.v.) “Oku!” dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ise okuma bilmediğini söyledi.

Bu olay Cebrail (a.s.) ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) arasında üç kez tekrar etti.

Bunun ardından Cebrail (a.s.), Hz. Muhammed’e (s.a.v.) Alâk suresinin, “Yaratan Rabb’inin adıyla oku! O, insanı aşılanmış bir yumurtadan (embriyo) yarattı. Oku! İnsana bilmediklerini belleten,kalemle (yazmayı) öğreten Rabb’in en büyük kerem sahibidir.” mealindeki ilk beş ayetini bildirdi. Böylece Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Yüce Allah (c.c.) tarafından ilk vahiy gönderilmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir