Sağlık Bakanlığı Tarafından Hazırlanan Afişleri İnceleyiniz. Afişlerden De Yararlanarak “Sağlık Ve Beslenme” Konulu Bir Deneme Yazınız.

Güneş’in şekli yapısı ve hareketleri hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Bu yazıda “Sağlık Bakanlığı Tarafından Hazırlanan Afişleri İnceleyiniz. Afişlerden De Yararlanarak “Sağlık Ve Beslenme” Konulu Bir Deneme Yazınız.” sorusunu kısaca yazdık.

Sağlık Bakanlığı Tarafından Hazırlanan Afişleri İnceleyiniz. Afişlerden De Yararlanarak “Sağlık Ve Beslenme” Konulu Bir Deneme Yazınız.

Her işin başı sağlıktır. Sağlık olmadığında insan dünyanın en zengin insanı olsa da mutlu olamaz. Sağlıklı bir insan olmamız en başta beslenme biçimimize bağlıdır.

Beslenmeyi bir arabanın yakıtı ve bakımı olarak düşünebilirsiniz. Arabaya benzin koymak yerine su koyarsanız araba çalışmaz.,

Bizlerinde sağlıklı bir insan  olması ve ihtiyacı olan günlük aktivitelerini yapabilmesi için gerekli enerjileri sağlaması beslenme ile olur.

İnsan nasıl beslenmelidir? İnsan yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmelidir. Beslenirken sadece güzel ve bize hoş gelen gıdaları yemek dengeli beslenmek demek değildir.

Yeterli ve dengeli beslenme dört temel besin grubunda yer alan besinler her öğünde yeterli miktarda almaktır. TEk tip beslenme yerine besinlerimiz çeşitlendirmeliyiz. Şeker, tuz ve unlu gıdalardan uzak durmalıyız.

Aşırı beslenme obezite olmamıza neden olur. Obezite yani şişman bir kişi olmamak için besinlerimizi yeteri kadar almalıyız. Günde en az 30 dakika yürümeliyiz. Porsiyonlarımızı küçültmeliyiz.

Beslenmemize dikkat etmezsek, diyabet, obezite, damar tıkanıklığı, psikolojik rahatsızlıklar, bağışıklık sistemimizin güçsüz olması gibi bir çok sorunlarla karşılaşırız.

Hayatımızı sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirmek istiyorsak, beslenmemize özen göstermeliyiz.

Sağlık eşittir beslenme…:)

İLAVE BİLGİ NOTU

Beslenme Nedir?

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Dengeli ve sağlıklı beslenme neden önemlidir?

 1. Vücudumuz için gerekli olan besinler alınır
 2. Hastalıklardan korunuruz
 3. Metabolizmamız düzgün çalışır
 4. Hastalıklara karşı direncimiz artar
 5. Halsizlik ve strese girmeyiz
 6. Kilomuz dengeli olur
 7. Birçok hastalık için riskimiz azalır
 8. Kalp damar sistemiz iyi çalışır
 9. Vücut işlevini kolaylıkla yapar
 10. Obezite olmayız
 11. Bağışıklık sistemimiz güçlenir
 12. Düzensiz beslenme organların işlevlerini bozar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir