Saltanatın Kaldırılmasına Karşın Halifeliğin Devam Etmesinin Nedenlerini Tartışınız.

Bu yazıda “Saltanatın Kaldırılmasına Karşın Halifeliğin Devam Etmesinin Nedenlerini Tartışınız.” sorusunu cevapladık. Saltanat kaldırılmasına rağmen halifelik makamı devam ettirilmiştir. Bunun nedenleri şunlardır;

Saltanatın Kaldırılmasına Karşın Halifeliğin Devam Etmesinin Nedenlerini Tartışınız.

Halifeliğin devam etmesinin nedenleri şunlardır;

1. Saltanatın kaldırılmasındaki öncelikli ihtiyaç. Çünkü TBMM Hükümeti’nin uluslar arası antlaşmalarda Osmanlı Hükümeti zorluk çıkarıyordu. Aynı anda kaldırıldıklarında halkın tepkisi daha çok olabilirdi.

2. TBMM’ne ülke içinden ve dışından gelebilecek baskıları önlemek

3. İngiltere’nin Halifeliğin kaldırılmasını Lozan görüşmelerinde Türkiye aleyhine kullanılmasını önlemektir.

4. Halkın dini bir kurum olan Halifeliğin kaldırılmasını anlayacak bir fikir seviyesinde olmaması, dini yönden sömürülerek milli birlik ve beraberliği tehlikeye düşürecek ayrılıkları önlemek önlemek amacıyla Halifelik devam ettirilmiştir.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları..Hilafet

İLAVE BİLGİ NOTU

3 Mart 1924’te çıkartılan yasayla halifelik kaldırıldı. Osmanoğulları soyundan olan kişilerin yurt dışına çıkartılmasına karar verildi. Bu kararla Osmanoğulları soyundan olma durumunun suistimal edilerek cumhuriyet yönetimine karşı tehdit oluşturması önlenmiş oldu. Halifeliğin kaldırılmasıyla Cumhuriyet’in çağdaş ve laik bir yapıya kavuşmasının önündeki en büyük engel ortadan kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir