Seneca (Seneka)’nın “Bir kütüphane bin hapishane kapatır.” sözünden hareketle öğretmeninizin açıklayacağı konuşma kurallarına uygun bir konuşma yapınız.​

Seneca (Seneka)’nın “Bir kütüphane bin hapishane kapatır.” sözünden hareketle öğretmeninizin açıklayacağı konuşma kurallarına uygun bir konuşma yapınız.​ Bu sözü anlatan kısa bir konuşma örneği hazırladık. Kısa konuşma örneği.

Seneca (Seneka)’nın “Bir kütüphane bin hapishane kapatır.” sözünden hareketle öğretmeninizin açıklayacağı konuşma kurallarına uygun bir konuşma yapınız.​

Konuşma

Sevgili Arkadaşlar,

Bugün Seneca’nın “Bir kütüphane bin hapishane kapatır.” sözünü açıklayacağım. Seneca eski devirlerde yaşamış büyük bir filozoftur. Onun bilgi ve tecrüblerini yansıtan bu söze bende katılıyorum.

Kitapların toplandığı kütüphaneler bilgi ve kültür mezrkezleridir. Kütüphaneler binlerce, on binlerce kitabı barındırır.  İnsanın en büyük özelliği bilgi ve tecrübesini gelecek nesillere aktarı. Kitaplar sayedinde insanlık gelişmiştir. Her kitap insanın yaşamına anlam katar. İnsan okudukça kötü duyguların esiri olmaktan kurtulur.

Kitaplar insanı daha iyi bir insan yapar. Okuyan kişi daha doğru kararlar verir. Çevresine faydalı bir insan olur. Davranışlarını kontrol eder. Toplum ve kurallara uyan değerli bir insan olur.

Kitapların eğittiği insanlar kötülük yapmadığı, kanunlara uyduğu için toplum huzurlu bir yer olur. Bu sayede hapishanelere gerek kalmaz. Kitaplar yani kütüphenaler binlerce hapishanenin kapanmasını sağlar. Okuyalım, kütüphanelere gidelim. Hapishaneleri kapansın, kütüphaneler açılsın.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir