Tarih Öncesi Dönem’le ilgili araştırma yapan bir tarihçinin tarihe yardımcı bilimlerin hangilerinden yararlanması beklenir? Neden?

Tarih Öncesi Dönem’le ilgili araştırma yapan bir tarihçinin tarihe yardımcı bilimlerin hangilerinden yararlanması beklenir? Neden? konusu hakkında şu bilgileri verebiliriz. Tarih bilimi çeşitli bilim dallarından yardım alır. Örneğin Tarih öncesini araştıran Tarihçinin şu bilim dallarından yardım alabilir.

Tarih Öncesi Dönem’le ilgili araştırma yapan bir tarihçinin tarihe yardımcı bilimlerin hangilerinden yararlanması beklenir? Neden?

Kimya: Karbon 14 yöntemi ile tarihi eserlerin yaşı belirlenir.

Antropoloji: İnsan ırklarının kökenlerini, özelliklerini ve yeryüzüne dağılışlarını inceleyerek aralarındaki kültürel gelişim farklılıklarını açıklamaya çalışır

Etnografya: Toplumların yaşayışlarını, hayat tarzlarını, örf ve âdetlerini inceler

Kronoloji: Olayları sıralamak için

Arkeoloji: Su ve toprak altında kalmış eserleri tarih ve sanat açısından inceler. Özellikle yazılı belgelerin bulunmadığı ve yetersiz kaldığı dönemleri aydınlatır

Coğrafya : Yeryüzündeki coğrafi olayların insan faaliyetlerine etkisini ortaya koy.

Tarih öncesi dönemde yazı icat edilmemiştir. Bu yüzden yaz, arma, para üzerindeki yazıları inceleyen bilimlerden yardım alınmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.