Tatlı Dile Dair Dinleme Metni Oku-5.Sınıf Türkçe Kitabı

Tatlı Dile Dair Dinleme Metni Oku-5.Sınıf Türkçe Kitabı. 5. sınıf Koza yayınları Türkçe ders kitabı Tatlı Dile dair dinleme metninin sözlerini, yazılışını, metin halini yazdık.

Tatlı Dile Dair Dinleme Metni Oku-5.Sınıf Türkçe Kitabı

3 tema Erdemler

 Tatlı dile dair

Güler yüze dair konuşmanın arkasından tatlı dilin gelmesini. Tabii, karşılamalı. Mağaza vitrinlerindeki mankenleri bilirsiniz, hepsi güleryüzlüdür. İçlerinde pek de güzelleri vardır, ama dilleri olmadığı için soğukturlar. Onlar, her ne kadar insan taklidi hissederse hissetsinler, sahici insanları da güzel yapan, sıcak yapan dildir. Ama her dil değil, dilinde tatlısı olmalı.

Allah bir adama her şeyin tatlısını yalnız dilin acısını verdi mi, ne yapsa kar etmez. Öylesinin sevimli, cana yakın olmasına imkan yoktur. Çünkü o dil, ağzın içinde her dönüşünde can yakar, kalp kırar, gönül devirir.

Dil yarası, yaraların en derinidir derler. Doğru sözdür. Bıçağın açtığı yara zamanla kapanır, dil yarası ruhun en gizli taraflarına doğru boyuna işler, bir türlü kapanmak nedir bilmez.

Üstelik, acı dilin zararı yalnız karşısındakine değildir, kendi sahibini de. Dünya güzeli olsa çirkinleştirir nice güzel insanlar vardır, ki dilleri yüzünden sevilmezler. Bucak bucak kaçtığımız insanlar, hep o insanlardır. Ama tatlı dil öyle mi? Yılanı deliğinden çıkarır derler, yılan pek insan dilinden anlamaz. Ama tatlı dilin neler yapmaya kadir olduğunu anlatmak için herhalde böyle demişler.

Ne kadar öfkeli olursanız olun, tatlı dil sizi yatıştırır, en yapmayacağınız işleri size tatlı dille güler yüzle yaptırıverirler. “Hadi, şekerim, şunu yap, hadi şekerim,” demek başka, “Kalk, şunu yap,” demek başkadır. “Kalk, şunu yap,” dedikleri zaman, ne etsem de yapmasam diye düşünürsünüz. Ne diye yapacakmışım, mecbur muyum, başkası yapsın? Hep bize yükleniyorlar. Yapmayacağım, işte dersiniz. Ortada hiçbir sebep olmasa bile, dayatmanın yollarını ararsınız. Eninde sonunda yapmaya mecbur olsanız dahi, iyi yapmaz, baştan savarsınız. Çünkü bu emir size dilin tatlı tarafından gelmemiştir.

Bir de “Hadi, şekerim, ne olur, şunu yapıver,” dediklerini tasavvur edin. İşleriniz biraz aksi gitmiş, eve yorgun gelip koltuğa, henüz sırtınızı dayamış bile olsanız, bu tatlı dil sizi yerinizden kaldırır. İşleriniz aksi gitmişse, bunda evdekilerin ne suçu var diye düşünürsünüz. Ne kadar yorgun olursanız olun, ufak bir zahmetin sizi daha fazla yoramayacağına, kendi kendinizi inandırmaya çalışırsınız. İçinizden bir kuvvet, bu tatlı emri yerine getirmeniz için sizi adeta zorlar. Çünkü tatlı dil, suratınıza çarpmamış, kalbinize işlemiştir.

İnsan kalbi de pek gevrek bir şeydir, acı dil onu kırıverirse, tatlı dil de imar eder. İşte tatlı dilin mucizesi de budur. Konuşmayı, sözün sırasını getirmeyi bir hüner saymalı. Tatlı konuşmalarıyla tanınmış insanlar vardır. Onları dinlemek başlı başına bir zevktir. Hatta, bu türlü insanlarla konuşmaya gittiniz mi, söz yavaş yavaş güzel konuşanın tatlı dilinin ağzında kalır. O söyler, siz dinlersiniz saatlerce, hiçbir şey söylemeseniz bile, o tatlı sözlerle, siz konuşmuş gibi olursunuz. Hani bazı insanlar için “ağzından bal akıyor,” derler. İşte, bu ağızdan akan tatlı dilin balıdır.

(Şevket Rado, kısaltılmıştır.)

Türkçe Ders Kitapları Dinleme Metinleri Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir