Teknolojik Gelişmelere Bağlı Olarak Sağlık Alanında Kullanılan Hangi Ürünleri Biliyorsunuz?

Teknolojik Gelişmelere Bağlı Olarak Sağlık Alanında Kullanılan Hangi Ürünleri Biliyorsunuz?

Teknolojik Gelişmelere Bağlı Olarak Sağlık Alanında Kullanılan Hangi Ürünleri Biliyorsunuz? 6.sınıf Sosyal Bilgiler  7.ünite Elektronik Yüzyıl, Tıp Alanındaki Çalışmalar ve Toplumsal Dayanışma bölümü 167. sayfa ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Teknolojik Gelişmelere Bağlı Olarak Sağlık Alanında Kullanılan Hangi Ürünleri Biliyorsunuz?

Teknolojik Gelişmelere Bağlı Olarak Sağlık Alanında Kullanılan Hangi Ürünleri Biliyorsunuz? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

 1. Analiz, tahlil cihazları
 2. Röntgen cihazı
 3. Diyaliz cihazı
 4. Anjiyografi cihazı
 5. İşitme cihazı
 6. Tomografi
 7. MR cihazı
 8. Ultrason cihazı
 9. Göz tarama cihazları
 10. EKG cihazı
 11. Ameliyat robotları
 12. Solunum cihazları
 13. X-Ray cihazı
 14. Mamografi cihazı
 15. Hastabaşı monitörü

Kan Grubunun Bilinmesinin Sağlayacağı Yararlar Nelerdir? Hangi Durumlarda Kan Nakline İhtiyaç Duyulur?

İLAVE BİLGİ NOTU

Teknoloji gelişmekte ve her alanda teknolojik cihazlar kullanılmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile tıp alanında da bir çok cihaz kullanılmaya başlanmıştır. Bu cihazlar sayesinde doğru teşhis konma, hızlı müdahale edebilme, doktorların kolay karar verebilmesi, hastaların daha acısız ve hızlı bir şekilde iyileşebilmeleri sağlanmaktadır.

Önceden doktorlar hastanın iç organlarını göremezken, şimdi teknolojik cihazlar sayesinde iç organları görebiliyorlar. Örneğin MR cihazı sayesinde 15-75 dakika içerisinde hastanın ilgili bölgesinin görüntülenmesi sağlanıyor.

Teknoloji sayesinde tıp ayrı bir ilerleme göstermiştir. Bu sayede hastalıkların tedavisi mümkün olmuş, insan yaşama süresi artmıştır.

Tıp, sağlık bilimleri dalı. İnsan sağlığının sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın yeniden düzeltilmesi için uğraşan, hastalıklara tanı koyma, hastalıkları sağaltma (tedavi etme), hastalık ve yaralanmalardan korumaya yönelik çalışmalarda bulunan birçok alt bilim dalından oluşan bilimsel disiplinlerin şemsiye adıdır. ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir