Ticarette kullanılan paraların farklı ülkelere ait ve çeşitli madenlerden yapılmış olmasını ekonomik açıdan değerlendiriniz.

Bu yazıda “Ticarette kullanılan paraların farklı ülkelere ait ve çeşitli madenlerden yapılmış olmasını ekonomik açıdan değerlendiriniz.” sorusunu cevapladık.

Ticarette kullanılan paraların farklı ülkelere ait ve çeşitli madenlerden yapılmış olmasını ekonomik açıdan değerlendiriniz.

Türklerin yaşadığı toprakları gezen Budist seyyah Xuang Zang (Hu San), Karaşar ve Kuca’da yapılan ticarette altın sikkeler, gümüş sikkeler ve küçük bakır sikkeler kullanılmakta olduğunu yazmıştır. Altın sikkeler Bizans Solidi, gümüş sikkeler Sasani, küçük bakır sikkeler ise Çin Wuzhu (Vuzu) sikkeleriydi. Bu sikkeler dışında yerel bakır sikkeler de kullanılmıştır.

Yukarıdaki metinden hareketle, ticarette kullanılan paraların farklı ülkelere ait ve çeşitli madenlerden yapılmış olmasını ekonomik açıdan değerlendiriniz.

Paraların farklı ülkelere ait olması, ülkelerin bağımsız bir ülke olduğu ve ayrı bir ekonomilerinin olduğunun göstergesidir. Örneğin, Osmanlı Devleti’nin bağımsız olduğunu göstermesi için Orhan Bey zamanında bastırması.

Paraların çeşitli madenlerden yapılmaları; Ekonomik güçlerinin göstergesidir. Altından parası olan bir ülkenin ekonomisinin güçlü, bakırdan yapılan parası olan ülkenin ise ekonomisinin güçlü olmadığını gösterir. Çünkü bakır kolay bulunan bir madendir ve başka bir ülke de bu parayı kolaylıkla basabilir.

11. sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarih Kitabı Cevapları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir