Türkmenistan’ın Eski Cumhurbaşkanının Millî Dış Politikada Atatürk’ü Örnek Alan İfadeleri Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

Türkmenistan’ın Eski Cumhurbaşkanının Millî Dış Politikada Atatürk’ü Örnek Alan İfadeleri Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

Türkmenistan’ın Eski Cumhurbaşkanının Millî Dış Politikada Atatürk’ü Örnek Alan İfadeleri Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz? Açıklayınız. 6.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Türkmenistan’ın Eski Cumhurbaşkanının Millî Dış Politikada Atatürk’ü Örnek Alan İfadeleri Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

Türkmenistan’ın Eski Cumhurbaşkanının Millî Dış Politikada Atatürk’ü Örnek Alan İfadeleri Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz? Açıklayınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

 1. Atatürk’ün görüşünün evrensel bir görüş olduğunu gösterir.
 2. Dil, din, ırk birlikteliğinin yanında aynı görüşe sahip olduğumuzu gösterir.
 3. Atatürk’ün tüm ülkeler için evrensel bir düşünce koyduğunu gösterir.

Aşağıda Bir Atasözümüz Ve Onun Türkistan’daki Türkmenler Tarafından Kullanılışı Verilmiştir. Bunları Okuyunuz. Atasözündeki Benzerliğin Nedeni Ne Olabilir? 

Aşağıda Bir Atasözümüz Ve Onun Türkistan’daki Türkmenler Tarafından Kullanılışı Verilmiştir. Bunları Okuyunuz. Atasözündeki Benzerliğin Nedeni Ne Olabilir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

 • Ev alma, komşu al
 • Yer alma, gonşi al

Benzerliğin nedeni;

 • Türk soyundan olmamız aynı gelenek, kültür ve geçmişten gelmemiz sebebiyle olaylara aynı bakış açımız vardır. Bu sebeple atasözlerimiz ortaktır.
 • Orta Asya Türk kültür, gelenek ve göreneklerin benzer oluşu sebebiyle atasözleri benzerdir.

Sizce, Atatürk’ün sözünü ettiği manevi köprülerin, ülkeler arasındaki ilişkilerde ne gibi etkileri vardır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 1. Ülkelerin birbirlerine karşılıklı olarak güvenmesini, geleceğe güvenle bakmasını, birbirlerine yardım etmelerini, ortaklık oluşturmalarını, düşmanlarına karşı birbirlerine yardım etmelerini sağlar.

Bugün komşularımızla yaşadığımız bu olumlu ilişkilerde Atatürk’ün izlediği barışçı dış politikanın etkisi sizce nedir? Açıklayınız.

 1. Atatürk sayesinde komşularımızla olan ilişkilerimiz barış içinde devam etmektedir. Ülkeler birbirleri ile ticaret yapmakta birbirlerini desteklemektedirler. Ülkeler arasında sorun yaşanmamaktadır. ( 2 )

Gazete haberi 11’de gösterilen proje ile ilgili güzergâhları inceleyiniz. Bu projenin Türk Cumhuriyetleri ve komşu ülkelerimiz ile ilişkilerimize ne gibi katkılar sağlayacağını belirtiniz.

 1. Ülkeler arası ticaret artacak
 2. Stratejik ortaklık kurulmuş olacak
 3. Türkiye’nin önemi artacak
 4. Ülkeler karşılıklı olarak ekonomik kazanç sağlayacak ( 1 )

Türkmenistan ile Türkiye arasındaki bu ilişki devletler arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri sizce nasıl etkiler? 

 1. Olumlu etkiler. Ülkeler zor durumda yanında olacak, hainlik etmeyecek bir ülkenin desteği ile tüm ilişkilerde bir güven oluşur.
 2. Bu ülkelerin birlik, beraberliliği artar. Ortak siyasi kararlar alırlar.
 3. Ticaretlerini birbirleri ile yaparlar. ( 2 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir