Ümit Burnu’nun Daha Önceki Adı Burada Çok Fazla Fırtına Olduğu İçin Fırtınalar Burnu’dur. Bu İsim Değiştirilerek Ümit Burnu Denmesinin Nedenleri Neler Olabilir?

Ümit Burnu Denmesinin Nedenleri Neler Olabilir?

Ümit Burnu’nun Daha Önceki Adı Burada Çok Fazla Fırtına Olduğu İçin Fırtınalar Burnu’dur. Bu İsim Değiştirilerek Ümit Burnu Denmesinin Nedenleri Neler Olabilir? 7.sınıf Sosyal Bilgiler dersi kitabının ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Ümit Burnu’nun Daha Önceki Adı Burada Çok Fazla Fırtına Olduğu İçin Fırtınalar Burnu’dur. Bu İsim Değiştirilerek Ümit Burnu Denmesinin Nedenleri Neler Olabilir?

“Ümit Burnu’nun Daha Önceki Adı Burada Çok Fazla Fırtına Olduğu İçin Fırtınalar Burnu’dur. Bu İsim Değiştirilerek Ümit Burnu Denmesinin Nedenleri Neler Olabilir?” sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Ümit Burnu’nu 1488’de Portekizli Bartolomeu Dias keşfetti ve burada çok fırtına olduğu için buraya Fırtınalar Burnu adını verdi.
  2. Tarihçilerin yazdığına göre Bartolemou Dias, burnu keşfettiğini haber verince Kral bu keşfin doğuya ulaşan ticaret yolunun en kısa zamanda açılmasını sağlayacağını düşünmüş, bu nedenle burnun adını Ümit Burnu olarak değiştirmiş.
  3. Ama bazı kaynaklar ise Fırtınalar Burnu isminin, gemicilerin moralini bozabileceği düşüncesi ile daha sonra Ümit Burnu olarak değiştirildiğini belirtir. ( 1 , 2 )

Ek Bilgi

Dias, Tanrı ve Portekiz adına keşfettiğini söylediği bu buruna, yaşadıklarından dolayı, Fırtınalar Burnu adını verdi. Ancak, gemileri ve mürettebatı iyi durumda değildi, erzak çok azalmış, salgın hastalık baş göstermişti. Gemiciler isyan etti. Dias Hindistan’a gidemeden Lizbon’a geri döndü.
Başarısını büyük onur duyarak Kral Juan II’a aktardı ancak kral, Dias’ın verdiği ‘Fırtınalar Burnu’ ismini benimsemedi. Krala göre bu isim nedeniyle hiçbir denizci Hindistan’a giden yolu keşfetmeye cesaret ve moral bulamayacaktı; bunu ortadan kaldıracağını ve Hindistan’a ulaşma yolunu keşfetmenin önünü açacağını umarak, gemilerin batmasına sebep olacak büyük fırtınalar ve kayalıkların bulunduğu bu burunun adını Ümit Burnu olarak değiştirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir