WHO Gibi Uluslararası Kuruluşlar, Ülkeler Ve Toplumlar Açısından Neden Önemlidir? Tartışınız.

Size göre çevremiz ile doğru iletişimi nasıl kurabiliriz?
WHO Gibi Uluslararası Kuruluşlar, Ülkeler Ve Toplumlar Açısından Neden Önemlidir? Tartışınız.

WHO Gibi Uluslararası Kuruluşlar, Ülkeler Ve Toplumlar Açısından Neden Önemlidir? Tartışınız. 7.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı 7.ünite Ülkeler Arası Köprüler Bu Dünya Hepimizin ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

WHO Gibi Uluslararası Kuruluşlar, Ülkeler Ve Toplumlar Açısından Neden Önemlidir? Tartışınız.

WHO Gibi Uluslararası Kuruluşlar, Ülkeler Ve Toplumlar Açısından Neden Önemlidir? Tartışınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Sorunların çözümü tek bir ülke veya devletin çözebileceğinden çok daha karmaşıktır. Bu kuruluşlar sorunların çözümünü kolaylaştırırlar. (Kısaca karmaşık sorunları daha kolay çözerler)
  2. Uluslararası kuruluşlar ülkelerin dış politikaların uyumlu hale getirerek sorunların çözümünde etkili olmaktadır.
  3. Bu kuruluşlar kalkınma ve gelişme gibi konularda devletlerin tek başlarına elde edemeyecekleri bazı imkanları devletlere
    sağlarlar.
  4. Ülkeler arası işbirliğini artırmakta, ülkelerin güven duygusu içinde ortak bir gelecek için çalışmalarını sağlarlar.
  5. Toplumlar arası ortak amaçlı ilişkilerin artması ile çatışmaları önleyerek barış ve huzur ortamının olmasını sağlarlar.
  6. Sorunlar küresel hale geldiği için ülkelerin tek başına sorunu yenmesi çözüm getirmemektedir. Veya bir ülkenin yaşadığı sorun (salgın ,ekonomik sorunlar, eğitimsizlik vb.) bütün ülkeleri etkilemektedir.
  7. Bu kuruluşlar uluslararası hukukun gelişmesini de sağlamaktadırlar. Bu sayede devletler arası ilişkiler daha demokratik olur.
  8. Bu yüzden uluslararası kuruluşlar ülkeler ve toplumlar açısından önemlidir.

İLAVE BİLGİ NOTU

Uluslararası kuruluşlar büyük ölçüde devletlerin karşılaştıkları uluslararası nitelikteki sorunlara çözüm bulmanın bir aracı olarak devletler tarafından oluşturulmuşlardır. Bu kuruluşları ortaya çıkaran nedenler ortak sorunlar, küreselleşme, milli çıkarlar, ekonomik ve sosyal gerekçeler, güvenlik endişeleri ve büyük güçlerin uluslararası yapıyı düzenleme istekleri gibi temel nedenlere dayanmaktadır. ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir