Yazıdan Önceki Dönemde İnsanın Hayat Tarzı Neye Göre Şekillenmiştir? Açıklayınız.

Yazıdan Önceki Dönemde İnsanın Hayat Tarzı Neye Göre Şekillenmiştir? Açıklayınız.

Yazıdan Önceki Dönemde İnsanın Hayat Tarzı Neye Göre Şekillenmiştir? Açıklayınız.  9.sınıf Tarih dersi kitabı 2. Ünite sayfa 101 Ölçme ve Değerlendirme cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Yazıdan Önceki Dönemde İnsanın Hayat Tarzı Neye Göre Şekillenmiştir? Açıklayınız.

Yazıdan Önceki Dönemde İnsanın Hayat Tarzı Neye Göre Şekillenmiştir? Açıklayınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Yazıdan önceki dönemde insanın hayat tarzı kullanmış oldukları araç-gereç ve madenlere göre
  2. Zamanla ürettikleri besinler, evcilleştirdikleri hayvanlar ve yerleşme biçimlerine göre hayat tarzları şekillenmiştir.

İLAVE BİLGİ NOTU

Tarihi dönemler isimlendirilirken insanların hayat tarzını şekillendiren olgulara göre isimlendirilmiştir.

İnsanların kullanmış oldukları araç gereç ve madenler, insanın hayatını şekillendirdiği için tarihi dönemler bu araç gereç ve madenlerin isimleri verilmiştir.

Örneğin; Taş Çağı, Maden Çağı

Yazının icadı ile birlikte tarihi çağlar başlamıştır.  Taş Çağı: Eski Taş, Orta Taş ve Yeni Taş Çağı olmak üzere kendi içinde çağlara ayrılırken; Maden Çağı da Bakır, Tunç ve Demir Çağı olarak dönemlere ayrılmıştır.

Eski Taş Devri

Paleolitik Devir, tarihöncesi uygarlığının gelişme sürecinde, kültürel evrelerin en uzunu (insanlık tarihinin %99’u) ve Buzul Çağlarınınkültürel karşılığı olan; insanlığın ilk ortaya çıkışından, M.Ö. yaklaşık 10.000 yıl öncesinde Neolitik Devir’ın başlamasına kadar süren arkeolojik devirdir. ( 1 )

Örneğin, insanların buğday ve arpa gibi bitkileri yetiştirmeye başlaması, koyun keçi gibi hayvanları evcilleştirmesi insan topluluklarının yaşama tarzını şekillendirmeye başlamıştır. Avcı toplayıcı olan insanlar, tarım ve üretime ve konar göçer olmaktan yerleşik hayata geçmeye başlamışlardır.

Buradan da anlaşılacağı gibi insanın hayat tarzını kullanıdığı araç gereçler, ürettiği besinler, hayvanlar şekillendirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir