Yukarıdaki atasözlerini Âli İmrân suresinin 103. ayetine göre değerlendirerek düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. 

Ramazan geldiğinde çevrenizde ne gibi değişiklikler gözlemlersiniz?

Bu yazıda “Yukarıdaki atasözlerini Âli İmrân suresinin 103. ayetine göre değerlendirerek düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. ” konusunu yazdık.

Yukarıdaki atasözlerini Âli İmrân suresinin 103. ayetine göre değerlendirerek düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. 

“Nerede birlik, orada dirlik”
“Sürüden ayrılan kuzuyu kurt kapar”

Birlik ve beraberliğin gücümüzü artıracağı, huzurlu bir toplum meydana getireceği, ayrılıkların ise toplumu ve bireyleri tehlikelere atacağı bu ayet ve atasözlerinde anlatılmıştır.

İslam dini Müslümanların birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yaşamalarını istemiştir.

Ayrılıkların dinimizi ve toplumu tehlikeye atar.

Birlik ve berberliği önem veren .İslam dini namazların cemaatle kılınmasını tavsiye etmiştir. Hac ibadetinin toplu yapılması ve bir çok ibadetteki birlikte hareket etme birlik içinde olmanın önemini göstermektedir.

Al-i İmran Suresi 103. ayet

“Hep birlikte Allah’ın ipine (İslam’a) sımsıkı yapışın, parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O’nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.”

 

10.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.