Yukarıdaki Ayet ve Hadisi Hz. Muhammed’in (S.a.v.) Sorumluluğu açısından Yorumlayınız.

Bu yazıda “Yukarıdaki Ayet ve Hadisi Hz. Muhammed’in (S.a.v.) Sorumluluğu açısından Yorumlayınız.” sorusunu kısaca cevapladık. Aşağıda yazdığımız ayet ve hadisi Hz. Muhamed’in (sav) sorumluluğu açısından şöyle yorumlayabiliriz.

Yukarıdaki Ayet ve Hadisi Hz. Muhammed’in (S.a.v.) Sorumluluğu açısından Yorumlayınız.

Allah (c.c.), kullarının hatalarının olabildiğince az olması için onları amacı ile peygamberler göndermiştir.

Bu ayet ve hadisi Hz. Muhammed’in (sav) insanları kötü davranışlara karşı uyarmak, Allah’ın emir ve yasaklarını insanlara bildirmek bu sayede dünya ve ahirette iyi bir yaşam sürmemizi sağlamak sorumluluğu olduğu şeklinde yorumlayabiliriz.

AYET VE HADİS

“… Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.” (Âl-i İmrân suresi, 103. ayet.)
“Benim insanlarla durumum şuna benzer: Adamın biri ateş yakmış. Ateş etrafı aydınlatınca pervaneler (gece kelebekleri) ve böcekler ateşe atlamaya başlamışlar. Bu kimse onlara engel olmaya çalıştıkça başa çıkamamış. Kelebekler ve böcekler ateşe atlamaya devam etmişler. Ben de tıpkı o adam gibi kemerinizden tutarak sizi ateşe düşmekten korumaya çalışıyorum. Sizler ise ateşe atlıyorsunuz.” (Buhârî, Rikâk, 26.)

7. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevaplar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir